Udostępnij

Nie żyje profesor Adam Grochowalski

03.07.2019

Wczoraj dotarła do nas smutna wiadomość – 1 lipca zmarł prof. Adam Grochowalski.

Adam Grochowalski był chemikiem, pracownikiem naukowym Politechniki Krakowskiej. Specjalizował się w badaniu tzw. trwałych zanieczyszczeń organicznych (TZO), takich jak np. dioksyny, polichlorowane bifenyle czy heksachlorobenzen. Są to zazwyczaj substancje szkodliwe dla organizmów żywych już w bardzo niewielkich ilościach. A także – jak sugeruje ich nazwa – trwałe, trudno ulegające degradacji w środowisku.

Profesor Grochowalski był w tej dziedzinie światowej klasy ekspertem, autorem wielu publikacji naukowych. Badał między innymi skażenie powietrza i żywności w Polsce związkami z grupy dioksyn, a także emisje TZO z zakładów przemysłowych, np. spalarni odpadów.

Poza działalnością stricte naukową był też mocno zaangażowany w edukację społeczeństwa na temat różnych zagrożeń związanych z badanymi przez Niego substancjami. Od lat mówił i pisał o szkodliwości nielegalnego spalania odpadów – przedmiotów z tworzyw sztucznych, przepracowanego oleju silnikowego czy podkładów kolejowych. A także o preparatach zapobiegających osadzaniu się sadzy w kominach, które przynoszą dużo więcej szkody niż pożytku.

Na zlecenie krakowskiej Straży Miejskiej badał próbki popiołu pobranego z palenisk pod kątem nielegalnego spalania odpadów. Był również biegłym sądowym.

Prof. Grochowalski wspierał też swoją wiedzą i doświadczeniem mieszkańców miejscowości, walczących z istniejącymi lub planowanymi zakładami przemysłowymi, będącymi źródłem uciążliwych zanieczyszczeń. Tak było m. in. w przypadku Skawiny, Szczecinka i Ustrzyk Dolnych. Pochodzący ze Szczecinka Marcin Weksej powiedział w rozmowie z Tomkiem Borejzą:

Oni się wiesz na przykład jak ognia boją prof. Adama Grochowalskiego z Krakowa. Kiedy proponowaliśmy spotkanie z nim przed zamontowaniem UTWS, to odmawiali.

Trzy lata temu Adam Grochowalski wraz ze swoimi współpracownikami przeprowadził dla Krakowskiego Alarmu Smogowego badania skażenia kurzych jaj dioksynami. Badania dzięki uprzejmości Profesora zrobiono „po kosztach”. W jednym z badanych jaj stężenie dioksyn prawie czterokrotnie przekroczyło dopuszczalne normy, a we wszystkich – tzw. action level, czyli poziom zanieczyszczenia powyżej którego należy podjąć odpowiednie działania. (Więcej na temat badań znajdą Państwo tutaj.) Profesor nie był tymi wynikami specjalnie zaskoczony – Jego wcześniejsze badania kurzych jaj pokazywał podobne lub jeszcze większe przekroczenia.

Nie pamiętam już, kiedy i w jakich okolicznościach pierwszy raz spotkałem Adama Grochowalskiego. Prawdopodobnie było to na jakiejś konferencji poświęconej problemowi zanieczyszczenia powietrza w Krakowie. Kilka razy odwiedziłem Go też w jego gabinecie na Politechnice, sam lub razem z Andrzejem Gułą.

Pamiętam za to dobrze, jak przygnębieni wyszliśmy kiedyś z Andrzejem od Profesora. Idąc, milczeliśmy przed jakiś kwadrans. Rzecz jasna prof. Grochowalski w żaden sposób nie starał się epatować nas okropnościami. Po prostu spokojnie, rzeczowo mówił jak wygląda sytuacja jeśli chodzi o skażenie środowiska w Polsce substancjami z grupy TZO, jaki jest ich wpływ na zdrowie ludzkie, a także o tym co potrafią robić niektórzy nasi rodacy (na przykład palić ramy okienne wykonane z PCV).

Sam wielokrotnie konsultowałem się z Nim w różnych kwestiach dotyczących dioksyn i innych TZO. Profesor zawsze z dużym zaangażowaniem i cierpliwością odpowiadał na moje wszystkie – często naprawdę liczne – pytania. Nigdy nie zapomnę, jak odpowiedział mi kiedyś na pytanie o poziom skażenia środowiska w Polsce dioksynami:

Jak Pan wie, jeśli chodzi o dioksyny, nie prowadzi się takiego regularnego monitoringu jak np. w przypadku wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych. Na początku wieku pojawiły się pieniądze na badania dioksyn. Badania wykonano, ale sytuacja okazał się bardzo zła, i pieniądze szybko się skończyły. Wie Pan, w myśl zasady: „no data – no problem”.

Bardzo cennym źródłem informacji były też dla nas publikacje prof. Grochowalskiego, zarówno naukowe, jak i popularnonaukowe, a także wskazane przez niego publikacje innych autorów.

Zapamiętamy Adama Grochowalskiego jako pogodnego, uśmiechniętego człowieka, choć gdy mówił o skażeniu środowiska, w Jego głosie słychać było czasem gorycz, smutek a nawet gniew. Nie może to dziwić w przypadku kogoś, kto całymi latami zajmował się tak ciężkim, ponurym, przygnębiającym, a z przy tym powszechnie ignorowanym problemem.

Adam Grochowalski zajmował się też hobbystycznie fotografią. W Jego pokoju na uczelni wisiały wykonane przez Niego bardzo piękne zdjęcia przyrody, np. motyli i roślin.

Profesor Grochowalski był dla nas zawsze bardzo życzliwy, ciepły, serdeczny i skory do pomocy. I to pomimo ogromu zajęć, braku czasu, a potem także choroby, z którą od jakiegoś czasu się zmagał. Będzie nam Go bardzo brakowało.

Jakub Jędrak, w imieniu Krakowskiego Alarmu Smogowego

Autor

Jakub Jędrak

Fizyk, publicysta, działacz społeczny.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.