Udostępnij

Niemcy nazywają unijne limity emisji NO2 „przesadzonymi”. Stanowcze reakcje KE i WHO

09.02.2019

W zeszłym tygodniu minister transportu Niemiec – Andreas Scheuer – przesłał Komisji Europejskiej list, w którym wezwał do zweryfikowania unijnych limitów dotyczących tlenku azotu. Działanie to zbiegło się w czasie z publikacją listu 107 niemieckich lekarzy, którzy nazwali związane z NO2 obawy o zdrowie „przesadzonymi”. Przedstawiciele Komisji Europejskiej i Światowej Organizacji Zdrowia wydali w tej sprawie stanowcze oświadczenia. 

Jak podaje The Guardian – niemiecki minister oświadczył w liście, że krytyczne głosy w środowisku niemieckich lekarzy podważają naukowe ustalenia, na których opiera się unijna polityka w kwestii tlenku azotu – i dlatego należy ją przedyskutować ponownie. Stwierdzenie to wywołało zdecydowaną reakcję unijnego komisarza ds. środowiska – Karmena Velli – którego zdaniem jakiekolwiek ustępstwa jedynie wzmocnią problem zanieczyszczenia powietrza.

Tymczasem list, do którego odwoływał się Scheuer, został podpisany przez 107 niemieckich lekarzy, będących specjalistami w dziedzinie chorób płuc. Uznali oni, że zagrożenia dla zdrowia, jakie niesie z sobą emisja NO2, nie jest tak poważne, jak obecnie przedstawia to Komisja Europejska.

Głos w tej sprawie zabrał także Diarmid Campbell-Lendrum – kierownik zespołu ds. klimatu i zdrowia WHO. „Potrzebujemy dowodów, które zostaną opublikowane w recenzowanym czasopiśmie i odpowiednio ocenione przez ekspertów. (…)  Słyszeliśmy dyskusję, ale z naszego punktu widzenia nie widzieliśmy niczego, co stanowiłoby dowód. Dysponujemy wytycznymi opartymi na tysiącach prac naukowych i opracowane przez najlepszych na świecie ekspertów” – powiedział Guardianowi.

Działania niemieckiego ministra mogą mieć związek z faktem, że jego kraj ma problem z dotrzymywaniem norm wyznaczonych dla tlenku azotu. W ubiegłym roku Niemcy, obok Francji i Wielkiej Brytanii, zostały pozwane przez Komisję Europejską do Trybunału Sprawiedliwości UE właśnie za przekroczenie unijnych norm NO2.

 

Źródło: The Guardian

Zdjęcie: Shutterstock/chuyuss

 

Czytaj także: NO2: Zanieczyszczone powietrze zwiększa ryzyko poronienia tak jak palenie papierosów

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.