Udostępnij

NO2: Zanieczyszczone powietrze zwiększa ryzyko poronienia tak jak palenie papierosów

21.01.2019

W grudniu opublikowano badania, które po raz kolejny dowodzą, jak niebezpieczne dla kobiet w ciąży i dzieci jest zanieczyszczenie powietrza. Naukowcy już wcześniej alarmowali, że smog może powodować przedwczesne porody i niską wagę urodzeniową dzieci. Pisaliśmy również o badaniach, które wykazały, że zanieczyszczenia dostają się do łożyska.

Teraz odkryto, że siedmiodniowy wzrost poziomu dwutlenku azotu o 20 μg/m3 grozi poronieniem. A dokładniej – zwiększa ryzyko stracenia ciąży o 16 procent. – Jeśli mielibyśmy porównać te wyniki z innymi badaniami dotyczącymi zagrożeń dla płodu, okazuje się, że zanieczyszczone powietrze jest tak samo niebezpieczne jak palenie papierosów – mówi „Guardianowi” zaangażowany w badania Matthew Fuller z wydziału medycyny ratunkowej Uniwersytetu w Utah.

Fuller przyznaje, że odkrycie ma dla niego także osobisty charakter. W 2016 roku jedna z członkiń jego rodziny poroniła – właśnie w trakcie zwiększonych stężeń smogu. – To wywołało w mojej głowie pytanie. A odpowiedź na nie zaczęła dawać obserwacja, z której wynikało, że im większe jest zanieczyszczenie, tym więcej pacjentek traci ciążę – tłumaczy.

Przeanalizowano prawie 1400 przypadków poronień w latach 2007-2015. Wszystkie miały miejsce w Salt Lake City, gdzie siedmiodniowe stężenie w tym okresie wynosiło średnio 34 mikrogramy na metr sześcienny. W najgorszych momentach osiągało jednak poziom nawet 145 μg / m3 . Naukowcy przekonują, że podobne wyniki można by było uzyskać badając kobiety w innych miastach na świecie. Dwutlenek azotu wydobywa się przede wszystkim z kominów i rur wydechowych samochodów – szczególnie tych z silnikiem Diesla. Dlatego najbardziej narażone są kobiety mieszkające w dużych miastach. Fuller zaznacza, że podobne stężenia, jak w Salt Lake City, notuje się w Paryżu czy Londynie.

To jednak dopiero początek góry lodowej. Badanie nie wykazało, w którym tygodniu ciąży kobieta jest najbardziej narażona na poronienie z powodu smogu. Nie ustalono także, w jaki sposób szkodzi płodowi. Istnieje hipoteza, że ​​zanieczyszczenia powodują stres oksydacyjny i stan zapalny, które prowadzą do poronienia.

Jak się chronić? Specjaliści rozkładają ręce. – Jedynymi rozwiązaniami jest unikanie aktywności w dni z wysokimi stężeniami smogu i zakup oczyszczaczy powietrza – sugeruje Fuller.

Całe badanie można przeczytać TUTAJ

Prof. Michał Krzyżanowski: wszyscy umrzemy, jest jednak pytanie „kiedy”

Zdjęcie: Pixabay

Autor

Katarzyna Kojzar

Pisze o klimacie, środowisku, a czasami – dla odmiany – o kulturze. Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego i Polskiej Szkoły Reportażu. Jej teksty ukazują się też m.in. w OKO.press i Wirtualnej Polsce.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.