Udostępnij

W Niemczech chcą podnieść VAT na mięso z 7 na 19 proc. Wpływy mają iść na poprawę dobrostanu zwierząt

09.08.2019

Niemieccy parlamentarzyści dyskutują nad podniesieniem podatku VAT na produkty mięsne, co w tamtejszych mediach określono mianem „podatku od mięsa”. Pomysł, który pojawił się wśród posłów socjaldemokratycznej SPD oraz Zielonych, znalazł częściowe zrozumienie wśród formacji CDU. Hodowlę zwierząt obwinia się za istotną część emisji gazów cieplarnianych, powodowanych przez człowieka.

Jak donoszą niemieckie media, politycy partii SPD i Zielonych zaproponowali w środę podniesienie podatku VAT na produkty mięsne – z aktualnego 7 do 19%. Zebrane w ten sposób dodatkowe środki miałyby zostać przeznaczone na poprawienie dobrostanu zwierząt.

Do pomysłu odniósł się rzecznik z rządzącej krajem partii CDU, będącej w koalicji z SPD. Formacja Angeli Merkel nie mówi „nie”, jednak pojawiła się sugestia, że w związku z malejąca konsumpcją mięsa dodatkowe środki powinny trafić do rolników i wspomóc ich w restrukturyzacji. Propozycji zdecydowanie sprzeciwia się opozycyjna Alternatywa dla Niemiec (AfD).

Wyższa, 19-procentowa stawka podatku VAT obejmuje dziś większość produktów żywnościowych w Niemczech. W przypadku mięsa ustawodawcy zastosowali jednak nadzwyczajną obniżkę.

Wysokie spożycie mięsa

Dziennik „Die Zeit” podaje, że przeciętny obywatel Niemiec zjada średnio 60 kg mięsa rocznie. Niemieckie Towarzystwo Żywieniowe (DGE) – ze względów zdrowotnych – zaleca spożycie mniej więcej o połowę niższe. Dla porównania – według danych GUS, opublikowanych przed kilkoma dniami – statystyczny Polak w 2018 roku zjadł 76,9 kg mięsa, czyli o 6,8 kg więcej niż w roku 2017.

Postulaty odnoszące się do spożycia mięsa pojawiają się także ze strony naukowców zajmujących się klimatem. Hodowle bydła obwiniane są za aż 20 proc. emisji gazów cieplarnianych, powodowanych działalnością człowieka. Zalecenie promowania bardziej zbilansowanej diety – zawierającej większą ilość produktów roślinnych, zamiast odzwierzęcych – pojawia się m.in. w najnowszym raporcie Międzynarodowego Panelu ds. Zmian Klimatycznych (IPCC). [Szczegółowo o dokumencie „Climate Change and Land” pisaliśmy tutaj.]

 

Zdjęcie: Shutterstock/Eviart

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.