Udostępnij

Niemiecka „Komisja Węglowa” zarekomendowała odejście kraju od węgla najpóźniej do 2038 roku

26.01.2019

Niemiecka “Komisja Węglowa” zakończyła obrady 20 godzinnym posiedzeniem, na którym ustaliła terminarz odchodzenia Niemiec od węgla. Ostateczne zakończenie spalania węgla w Niemczech ma nastąpić w latach 2035-2038.

Obecnie w Niemczech jest 44 GW mocy węglowych. Pierwsze 12,5 GW zostanie wyłączone do roku 2022, w tym 3 GW węgla brunatnego. Kolejne 6 GW węgla brunatnego i 7 GW kamiennego zostanie wyłączone w 2030 – pozostanie wtedy 17 GW. Komisja stwierdziła, że “pożądane” jest zachowanie Lasu Hambach, który w 2018 roku stał się areną i symbolem protestów antywęglowych.

Równolegle z posiedzeniem Komisji, w Berlinie trwała demonstracja młodzieży. Zainspirowani przez nastoletnią aktywistkę Gretę Thunberg, uczniowie wzywali “Komisję Węglową” do zakończenia tego, co postrzegają jako „absolutnie irracjonalną i nieodpowiedzialną politykę klimatyczną”, której konsekwencje młodzi ludzie będą ponosić w przyszłości.

Wyniki prac Komisji nie są wiążące dla rządu i będą dopiero musiały być wprowadzone do aktów prawnych, ale z uwagi na uczestnictwo w obradach wszystkich interesariuszy, rządowi trudno będzie odejść od tych ustaleń.

Ustalony termin odejścia od węgla jest późniejszy niż oczekiwały organizacje ekologiczne, które, zgodnie z październikowym raportem IPCC, domagają się odejścia od węgla w świecie zachodnim do roku 2030. Liczą one na to, że w toku zaplanowanych przeglądów wdrażania ustalonego właśnie porozumienia, uda się przyspieszyć tę datę. Ostatni przegląd ma nastąpić w roku 2032 i może doprowadzić do przesunięcia terminu zamknięcia ostatnich jednostek węglowych na 2035, informuje Reuters.

Koszty uzgodnionych działań osłonowych mają wynieść po 2 mld EUR rocznie przez 20 lat.

  • Niemcy są szóstym największym emitentem gazów cieplarnianych na świecie i największym konsumentem węgla w UE.
  • Udział węgla w produkcji energii wynosi 35.3 proc. (Agora Energiewende).
  • 82 elektrownie węglowe są odpowiedzialne za 29 proc. niemieckich emisji gazów cieplarnianych.

Źródło: informacja prasowa.

 

Od katastrofy dzieli nas mniej, niż sądzimy

 

Fot. Links Unten Göttingen/Flickr. Licencja CC.

Autor

SmogLab

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.