Udostępnij

Pod Krakowem kolejny raz zobaczyli czym oddychają. Po dwóch latach widać różnicę

03.02.2023

Niepołomice to kolejny przystanek w zimowej podróży sztucznych „płuc”. – Instalacja Polskiego Alarmu Smogowego kolejny raz, czarno na białym pokazała, czym oddychamy – słyszymy w niepołomickim ratuszu. Czy jest jednak lepiej niż dwa lata temu? Sprawdzamy!

Oddychające „płuca” przez dwa tygodnie filtrowały powietrze w samym centrum miasta – na niepołomickim Rynku. Mimo dosyć łagodnych warunków pogodowych, a co za tym idzie – mniejszej liczby uruchomionych kopciuchów, zmiana jest zauważalna. Choć Niepołomice graniczą z rozległymi terenami zielonymi – z jednej strony doliną Wisły, a z drugiej z Puszczą Niepołomicką – kolor „płuc” po dwóch tygodniach ekspozycji na lokalne powietrze daje do myślenia.

W tegorocznej akcji instalacja odwiedziła już m.in. Wrocław, Sosnowiec, Częstochowę czy Rybnik i pobliską Czerwionkę-Leszczyny. W sumie akcja edukacyjno-informacyjna odwiedzi ponad 60 miejscowości w 9 województwach. W tym roku, oprócz znanego z poprzednich lat systemu „oddychania”, wszystkie płuca wyposażono w czujnik jakości powietrza. Dzięki temu na żywo można sprawdzić, jak aktualnie wygląda poziom zanieczyszczeń. Wszystkie instalacje można śledzić także za pomocą relacji na żywo na YouTube.

Co na to lokalne władze?

To nie pierwszy raz, gdy mieszkańcy Niepołomic mogą zobaczyć czym oddychają. Tak było również m.in. w 2020 r. O to, jak na taką instalację reaguje szefujący gminie burmistrz oraz sami mieszkańcy pytamy w niepołomickim ratuszu.

Mobilne płuca, to inicjatywa, która pokazuje czarno na białym, i to dosłownie, czym oddychamy

Roman Ptak, burmistrz Niepołomic

Samorządowiec ma nadzieję, że takie unaocznienie pomoże zrozumieć problem mieszkańcom, którzy wciąż palą w piecach bezklasowych i nie są przekonani do wymiany źródła ogrzewania. – Nasi ekodoradcy bardzo prężnie edukują, doradzają i pomagają pozyskać dofinansowanie. Pewne efekty już są, mobilne płuca postawione w tym roku, są w dużo lepszym stanie niż te sprzed dwóch lat. Ale wciąż jest dużo do zrobienia. Niektórzy czekają do ostatniej chwili, póki to jest legalne, z wymianą kotła bezklasowego, a to niestety działa na szkodę nas wszystkich. Czuć to szczególnie w bezwietrzne dni – przyznaje burmistrz Ptak w rozmowie z redakcją SmogLabu.

 class=
Płuca po 2 tygodniach w 2020 r. fot. Fundacja Lepsze Niepołomice

„Turyści pytają, czy u nich też mogą takie płuca stanąć”

Paweł Pawłowski z Fundacji Lepsze Niepołomice także zwraca uwagę, że płuca są w lepszym stanie niż w 2020 r. – Pewnie mamy w tym roku cieplejszą i bardziej wietrzną zimę, ale mamy też kilkaset kopciuchów mniej. To widać i czuć – podkreśla Pawłowski.

„Płuca” gościły na Rynku w Niepołomicach trzeci raz. – Mieszkańcy już się przyzwyczaili do obecności instalacji. Turyści z innych miast pytają, czy u nich też mogą stanąć takie płuca. W tym roku instalację ustawiliśmy nie tylko w Niepołomicach, ale również w Staniątkach, sąsiedniej wsi, w której według czujników Airly jest najgorsze powietrze w gminie – zapowiada przedstawiciel lokalnej Fundacji.

Zgodnie z jego słowami płuca z Niepołomic trafią teraz do niedalekich Staniątek. O efektach tej wizyty będziemy informować.

 class=
Płuca po 2 tygodniach w 2023 r. fot. Fundacja Lepsze Niepołomice

Autor

Maciej Fijak

Krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii. Naukowo zajmuje się m.in. międzynarodową ochroną środowiska. Uczestnik European Green Activism Training 2020, członek Akcji Ratunkowej dla Krakowa. Po godzinach przemierza Kraków wzdłuż i wszerz – pieszo lub na dwóch kółkach. Najczęściej spotykany w krakowskim Podgórzu.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.