Najnowsze wyniki badań wskazują na kolejne ryzyka związane z postępem zmian klimatycznych. Według najnowszej publikacji na łamach „Science Advances” w połowie stulecia silne tropikalne cyklony mogą być nawet dwa razy częstsze niż obecnie. Ponadto prędkość wiatru z nimi związana wzrośnie nawet o 20 procent. Najbardziej zagrożone są kraje rozwijające się, co nie sprzyja tamtejszym warunkom do życia. Cyklony będą także uderzać w miejsca, gdzie do tej pory ich nie doświadczano.
Międzynarodowy zespół naukowców postanowił przyjrzeć się bliżej temu, jak powodowane przez ludzkość zmiany klimatu wpłyną na problem niszczycielskich cyklonów tropikalnych. Choć zjawisko to nie jest bardzo częste, gdy już nadchodzi, powoduje duże szkody dla lokalnych społeczności. To szczególnie problematyczne, że z reguły najsilniej cierpią mieszkańcy niezamożnych krajów rozwijających się, co tylko pogłębia ich biedę.
Wyniki wspomnianych badań opublikowano na łamach czasopisma naukowego „Science Advances”.
Cyklony pojawią się w nowych regionach
Ustalenia naukowców są o tyle niepokojące, że wskazują na ryzyko zwiększenia się ich częstotliwości. Z opracowanych symulacji komputerowych, opierających się na wieloletnich danych pogodowych, wynika, że w połowie wieku silne cyklony mogą być nawet dwukrotnie częstsze niż obecnie. Zwiększy się przy tym prędkość związanego z nimi wiatru, nawet o 20 procent. Mowa o cyklonach od kategorii 3. wzwyż, a więc tych, które powodują najwięcej strat. Równocześnie słabsze cyklony i burze tropikalne staną się mniej powszechne.
Czytaj także: Scientist Rebellion. Bunt naukowców przeciw lekceważeniu zmian klimatu
„Szczególnie niepokojące jest to, że według naszych wyników badań niektóre regiony, które obecnie nie doświadczają cyklonów tropikalnych, prawdopodobnie w niedalekiej przyszłości zaczną mieć z nimi do czynienia” – powiedział w oświadczeniu dr Ivan Haigh, profesor nadzwyczajny w University of Southampton. „Opracowany przez nas nowy zestaw danych dotyczących cyklonów tropikalnych znacząco pomoże w mapowaniu zmieniającego się zagrożenia powodziowego w regionach tropikalnych” – podkreśla dr Haigh. Autorzy badania liczą, że ich wyniki badań pomogą rządom lepiej planować strategie adaptacyjne związane z klimatem.
_
Z całością przytaczanych wyników badań można zapoznać się tutaj.
Zdjęcie: NASA images / Shutterstock.com