Udostępnij

Niszczycielskie cyklony będą nawet dwa razy częstsze

05.05.2022

Najnowsze wyniki badań wskazują na kolejne ryzyka związane z postępem zmian klimatycznych. Według najnowszej publikacji na łamach „Science Advances” w połowie stulecia silne tropikalne cyklony mogą być nawet dwa razy częstsze niż obecnie. Ponadto prędkość wiatru z nimi związana wzrośnie nawet o 20 procent. Najbardziej zagrożone są kraje rozwijające się, co nie sprzyja tamtejszym warunkom do życia. Cyklony będą także uderzać w miejsca, gdzie do tej pory ich nie doświadczano.

Międzynarodowy zespół naukowców postanowił przyjrzeć się bliżej temu, jak powodowane przez ludzkość zmiany klimatu wpłyną na problem niszczycielskich cyklonów tropikalnych. Choć zjawisko to nie jest bardzo częste, gdy już nadchodzi, powoduje duże szkody dla lokalnych społeczności. To szczególnie problematyczne, że z reguły najsilniej cierpią mieszkańcy niezamożnych krajów rozwijających się, co tylko pogłębia ich biedę.

Wyniki wspomnianych badań opublikowano na łamach czasopisma naukowego „Science Advances”.

Cyklony pojawią się w nowych regionach

Ustalenia naukowców są o tyle niepokojące, że wskazują na ryzyko zwiększenia się ich częstotliwości. Z opracowanych symulacji komputerowych, opierających się na wieloletnich danych pogodowych, wynika, że w połowie wieku silne cyklony mogą być nawet dwukrotnie częstsze niż obecnie. Zwiększy się przy tym prędkość związanego z nimi wiatru, nawet o 20 procent. Mowa o cyklonach od kategorii 3. wzwyż, a więc tych, które powodują najwięcej strat. Równocześnie słabsze cyklony i burze tropikalne staną się mniej powszechne. 

Czytaj także: Scientist Rebellion. Bunt naukowców przeciw lekceważeniu zmian klimatu

„Szczególnie niepokojące jest to, że według naszych wyników badań niektóre regiony, które obecnie nie doświadczają cyklonów tropikalnych, prawdopodobnie w niedalekiej przyszłości zaczną mieć z nimi do czynienia” – powiedział w oświadczeniu dr Ivan Haigh, profesor nadzwyczajny w University of Southampton. „Opracowany przez nas nowy zestaw danych dotyczących cyklonów tropikalnych znacząco pomoże w mapowaniu zmieniającego się zagrożenia powodziowego w regionach tropikalnych” – podkreśla dr Haigh. Autorzy badania liczą, że ich wyniki badań pomogą rządom lepiej planować strategie adaptacyjne związane z klimatem.

_

Z całością przytaczanych wyników badań można zapoznać się tutaj.

Zdjęcie: NASA images / Shutterstock.com

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.