Udostępnij

Niszczycielskie powodzie w Korei Południowej. Deszcz nie odpuszcza od ponad miesiąca

10.08.2020

Deszcz w Korei Południowej pada nieprzerwanie od ponad 40 dni. W całym kraju obowiązuje ostrzeżenie przed osuwiskami, zbierającymi śmiertelne żniwo. Władze z Południa przypuszczają, że sytuację może pogarszać Korea Północna, spuszczając wodę ze swoich sztucznych zbiorników w kierunku Seulu.

Do tej pory ewakuowano przynajmniej 5 tys. osób, a co najmniej 26 nie żyje. To bilans jednego z najdłuższych sezonów monsunowych w Korei Południowej. Jak twierdzą władze, tak źle nie było od 2013 roku, gdy deszcz nie odpuszczał przez 49 dni. Meteorolodzy twierdzą, że szanse na pobicie tego rekordu są duże. Dziś przez półwysep koreański ma przejść piąty w tym roku tropikalny tajfun.



Najbardziej cierpią mieszkańcy południa kraju, w tym prowincji Jeolla Południowa. Tam liczba ewakuowanych przekroczyła 1900. Powodem jest między innymi ogromne osuwisko u brzegu rzeki Seomjin. Największy dramat rozegrał się w jednej z wiosek hrabstwa Gokseong, gdzie woda zmyła z powierzchni ziemi pięć domów, zabijając pięciu mieszkańców.


Władze w Seulu zalecają mieszkańcom unikanie przebywania w piwnicach. To duży problem dla najbiedniejszych z nich, często zajmujących mieszkania w przyziemiu.

Czytaj również: Tragiczne powodzie w Azji. Miliony osób bez domów, setki ofiar, 1/4 Bangladeszu zalana wodą

Ulewny deszcz utrudnia pracę ratownikom. Pod koniec tygodnia pięciu z nich uznano za zaginionych. Służby ustaliły, że zostali porwani przez nurt wody po tym, jak fale przewróciły ich łódź. Brak na razie informacji o wyniku akcji poszukiwawczej. Zaangażowano w nią 800 policjantów i strażaków z miasta Chuncheon na południowy wschód od Seulu.

Koreańscy meteorolodzy twierdzą, że obecny sezon monsunowy jest wyjątkowy. Poziom opadów w większości prowincji przekracza wieloletnią średnią dwu- lub trzykrotnie.

Według południowokoreańskich mediów sytuacja jest dramatyczna również na Północy. Władze obawiają się, że Pjongjang spuszcza nadmiar wody ze swoich tam bez ostrzeżenia dla rządu w Seulu. Do pierwszego takiego zrzutu miało dojść w zeszłym tygodniu.

Zdjęcie: Yeongsik Im / Shutterstock

Autor

Marcel Wandas

Dziennikarz, autor między innymi Onetu, Holistic News i Weekend.Gazeta.pl. W przeszłości reporter radiowy związany między innymi z Radiem Kraków, Radiem Eska i Radiem Plus. Fan muzyki, bywalec festiwali, wielbiciel krakowskiej Nowej Huty, hejter krakowskiego smogu.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.