Udostępnij

Tragiczne powodzie w Azji. Miliony osób bez domów, setki ofiar, 1/4 Bangladeszu zalana wodą

05.08.2020

Tegoroczna pora monsunowa w Azji jest jedną z najtragiczniejszych od lat. Ulewne deszcze, które w regionie trwają od maja do października, spowodowały, że dwie otaczające Bangladesz rzeki wylały. W Indiach ucierpiało już prawie 7 milionów ludzi.

1/4 Bangladeszu pod wodą

Rok 2020 dla Bangladeszu jest wyjątkowo tragiczny. W maju w wybrzeże kraju i sąsiednich Indii uderzył potężny cyklon, który w sumie zabił ponad 100 osób. Bangladesz zmaga się także z pandemią koronawirusa, przez którą zmarło już ponad 3 tysiące pacjentów. W lipcu, w trakcie pory monsunowej, spadły ulewne deszcze, a dwie główne rzeki – Meghna i Brahmaputra – wylały, zatapiając ogromną część kraju.

Czytaj także: Prof. Zbigniew Kundzewicz: Hel stracimy za kilkaset lat. Pory roku tracimy już dziś

„Takie powodzie powinny się wydarzać raz na 20 lat. Tymczasem tegoroczna jest piątą w ciągu ostatnich 20 lat” – powiedział w rozmowie z „The Independent” dr Saleemul Huq z Międzynarodowego Centrum ds. Zmian Klimatu i Rozwoju (International Centre for Climate Change and Development) w Bangladeszu. Jak podkreślał, zmiany klimatu nie powodują powodzi. Jednak przez globalne ocieplenie takie zjawiska są o wiele bardziej intensywne.

Skalę powodzi widać na zdjęciach satelitarnych opublikowanych przez NASA. Pierwsze z nich przedstawia sytuację z 2 lipca. Drugie – z 25 lipca.

 class=
Stan z 2 lipca

 class=

Ostatnie dane mówią o 130 ofiarach tragicznej powodzi. Większość z nich – głównie dzieci – zginęło przez utonięcie. Pozostali – z powodu chorób przenoszonych przez wodę. W sumie skutki żywiołu odczuło 3,3 miliona osób, które straciły swoje domy i dobytki życia. Jak wyliczył UNICEF, dzieci stanowią aż 1/3 wszystkich poszkodowanych.

W sumie przez powodzie w Bangladeszu, Indiach i Nepalu zginęło w tym roku już około 550 osób – podaje Międzynarodowa Federacja Stowarzyszeń Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca (IFRC).

“Ludzie w tych krajach są wciśnięci w trójkąt katastrof – powodzi, koronawirusa i kryzysu społeczno-gospodarczego. Zalewanie pól uprawnych, niszczenie plonów, może popchnąć miliony ludzi, którzy już odczuli skutki COVID-19, w jeszcze większe ubóstwo” – komentował w rozmowie z Associated Press Jagan Chapagain, sekretarz generalny IFRC.

Szacuje się, że w Bangladeszu co piąta osoba żyje poniżej progu ubóstwa. Średnia płaca wynosi tam zaledwie 5 dolarów.

Ponad 100 ofiar w Indiach

W Indiach, a zwłaszcza w północno-wschodniej części graniczącej z Bangladeszem, sytuacja również jest bardzo ciężka. Przez tegoroczną powódź zginęło tam ponad 100 osób, a ucierpiało – 6,8 milionów. Pod wodą znalazły się miliony domostw, wiele osób zostało odizolowanych od swoich bliskich.

Woda zalała także Park Narodowy Kaziranga. Według szacunków zginęła ponad setka zwierząt – głównie jelenie. Park jest także domem dla największej na świecie populacji zagrożonych nosorożców indyjskich. Hinduskie władze podały, że utonęło osiem osobników. Ostateczne szacunki będzie można podać jednak dopiero, kiedy ulewy ustaną, a poziom wody opadnie.

Według meteorologów, silne deszcze mogą zacząć odpuszczać dopiero po drugim tygodniu sierpnia. Eksperci przewidują, że w Bangladeszu pora monsunowa potrwa dłużej niż zwykle – spodziewany jest napływ wody z górnych biegów rzek, znajdujących się w Indiach. Oba te kraje dzielą aż 53 wspólne rzeki.

Winne bogate kraje?

New York Times„, pisząc o żywiole w Południowej Azji, przypomina badania opublikowane w czerwcu w czasopiśmie naukowym „Nature”. Według nich, 10 proc. najbogatszych ludzi na świecie może być odpowiedzialnych nawet za 43 proc. dewastacji środowiska. Najbiedniejsi odpowiadają z kolei za mniej niż 5 proc. zniszczeń.

Czytaj także: Do kryzysu klimatycznego najbardziej przyczyniają się najbogatsi

Kraje rozwijające domagają się od tych najbogatszych (czyli głównie Stanów Zjednoczonych i Unii Europejskiej) odszkodowań za straty wywołane zmianami klimatycznymi.

Bangladesz jest uznawany za państwo, które najmocniej odczuje skutki globalnego ocieplenia. Według raportu Banku Światowego do 2050 roku liczba Banglijczyków, którzy będą musieli zmienić miejsce zamieszkania, sięgnie ponad 13 milionów.

Zdjęcie: Sk Hasan Ali/Shutterstock

Autor

Katarzyna Kojzar

Pisze o klimacie, środowisku, a czasami – dla odmiany – o kulturze. Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego i Polskiej Szkoły Reportażu. Jej teksty ukazują się też m.in. w OKO.press i Wirtualnej Polsce.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.