W minioną środę Królewska Szwedzka Akademia Nauk przyznała nagrodę Nobla w dziedzinie chemii. Doceniona została trójka badaczy, których dokonania pozwoliły na powstanie używanych dziś powszechnie baterii litowo-jonowych. Jak podkreślił komitet, dzięki ich działalności możliwa była rewolucja duchu mobilności. I trudno z nią się nie zgodzić: to dzięki nim mamy mobilne telefony, komputery, ale i pojazdy, stanowiące alternatywę dla tych napędzanych paliwami kopalnymi.
M. Stanley Whittingham, John B. Goodenough i Akira Yoshino – to trzej naukowcy, których osiągnięcia zostały docenione w tym roku przez Komitet Noblowski. Pierwszy z nich – Brytyjczyk – w latach siedemdziesiątych opracował jako pierwszy baterię litowo-jonową.
Dzięki pracom drugiego z nich – Amerykanina – możliwe była znaczące zwiększenie możliwości baterii, natomiast propozycje Japończyka pozwoliły uczynić je bezpieczniejszymi.
Czytaj także: Ponad 4000 kilometrów za… 50 dolarów. Nowy rekord auta elektrycznego
Lithium-ion batteries have revolutionised our lives and are used in everything from mobile phones to laptops and electric vehicles. Through their work, this year’s Chemistry Laureates have laid the foundation of a wireless, fossil fuel-free society.#NobelPrize pic.twitter.com/KXVfXlUT4B
— The Nobel Prize (@NobelPrize) October 9, 2019
„Akumulatory litowo-jonowe zrewolucjonizowały nasze życie i są [dziś] powszechnie używane: od telefonów komórkowych, po laptopy i pojazdy elektryczne. Swoimi pracami tegoroczni laureaci w dziedzinie chemii położyli podwaliny pod bezprzewodowe, wolne od paliw kopalnych społeczeństwo” – zaznaczył Komitet Noblowski w komunikacie.
Zdjęcie: Shutterstock/GaudiLab