Nobel za umożliwienie mobilnej rewolucji. Nagrodę z chemii otrzymali współtwórcy baterii litowo-jonowej

1412
0
Podziel się:

W minioną środę Królewska Szwedzka Akademia Nauk przyznała nagrodę Nobla w dziedzinie chemii. Doceniona została trójka badaczy, których dokonania pozwoliły na powstanie używanych dziś powszechnie baterii litowo-jonowych. Jak podkreślił komitet, dzięki ich działalności możliwa była rewolucja duchu mobilności. I trudno z nią się nie zgodzić: to dzięki nim mamy mobilne telefony, komputery, ale i pojazdy, stanowiące alternatywę dla tych napędzanych paliwami kopalnymi.

M. Stanley Whittingham, John B. Goodenough i Akira Yoshino – to trzej naukowcy, których osiągnięcia zostały docenione w tym roku przez Komitet Noblowski. Pierwszy z nich – Brytyjczyk – w latach siedemdziesiątych opracował jako pierwszy baterię litowo-jonową.

Dzięki pracom drugiego z nich – Amerykanina – możliwe była znaczące zwiększenie możliwości baterii, natomiast propozycje Japończyka pozwoliły uczynić je bezpieczniejszymi.

Czytaj także: Ponad 4000 kilometrów za… 50 dolarów. Nowy rekord auta elektrycznego

„Akumulatory litowo-jonowe zrewolucjonizowały nasze życie i są [dziś] powszechnie używane: od telefonów komórkowych, po laptopy i pojazdy elektryczne. Swoimi pracami tegoroczni laureaci w dziedzinie chemii położyli podwaliny pod bezprzewodowe, wolne od paliw kopalnych społeczeństwo” – zaznaczył Komitet Noblowski w komunikacie.

 

Zdjęcie: Shutterstock/GaudiLab

Podziel się: