Udostępnij

Norwegia płaci Indonezji za zatrzymanie wycinek lasów tropikalnych

23.04.2019

Rząd nordyckiego kraju zarezerwował na ten cel miliard dolarów. Niemal dekadę po podpisaniu porozumienia w tej sprawie na rządowe konta w Dżakarcie mają wpłynąć pierwsze pieniądze. To dzięki danym o malejącej skali wycinek, które podały Indonezyjskie władze.

Państwo w południowo-wschodzniej Azji podpisało porozumienie z Norwegami w 2010 roku. Ci ostatni zastrzegli, że zamrażają środki do momentu przedstawienia wiarygodnych danych o powstrzymaniu deforestacji. Ambasada Norwegii potwierdziła ostatnio, że państwowa Fundacja na rzecz Lasów Deszczowych z Oslo przeleje środki zgodnie z postanowieniami umowy. Stanie się tak po weryfikacji płynących z Dżakarty danych. Dyplomaci nie podają jednak dokładnej kwoty, na którą może liczyć tym razem druga strona porozumienia. Według organizacji ekologicznych pierwsza transakcja ma opiewać na około dwadzieścia milionów dolarów – podaje agencja Reutera.

– Mamy nadzieję, że Indonezja pozostanie na tej ścieżce, i że nie będzie to jednostkowy przypadek dotyczący jednego roku. – powiedział dziennikarzowi Reutera Oyvind Eggen, dyrektor fundacji.

Powierzchnia lasów tropikalnych w Indonezji kurczy się głównie przez produkcję oleju palmowego, powszechnie używanego w przemyśle spożywczym. Drzewa wycina się, by na wykarczowanych terenach uprawiać potrzebną do jego wytworzenia palmę olejową. Niesie to za sobą dramatyczne skutki dla środowiska – w tym degredację gleby i zmniejszenie się populacji wielu gatunków zwierząt, między innymi orangutana. Drzewa są też trawione przez pożary szalejące w wielu regionach kraju.

W listopadzie 2016 rząd Indonezji nakazał wstrzymanie wycinki drzew na powierzchni 66 milionów hektarów. Władze próbują walczyć również z pożarami pierwotnych lasów i pochodzącym z nich dławiącym dymem. Szacuje się, że przez fatalną jakość powietrza cierpi ponad pół miliona mieszkańców tego kraju, u których w ostatnich latach pojawiły się schorzenia układu oddechowego. Ucierpiały na tym również finanse państwa, które na służbę zdrowia musiało wydać równowartość dodatkowych 16 miliardów dolarów. Sytuacja ta wyraźnie pogorszyła się w 2015 roku.

Dane przedstawione przez władze w Dżakarcie dotyczą 2017 roku. W tym okresie dzięki ich działaniom udało się uniknąć emisji 4,8 miliona ton gazów cieplarnianych pochodzących ze spalania i gnicia sciętego drewna. Kolejne transze środków zarezerwowanych w norweskim funduszu będą trafiać do indonezyjskiego skarbu państwa po publikacji następnych raportów wykazujących postępy w powstrzymaniu wycinki.

Źródło zdjęcia: Shutterstock/Gudkov Andrey

 

Autor

Marcel Wandas

Dziennikarz, autor między innymi Onetu, Holistic News i Weekend.Gazeta.pl. W przeszłości reporter radiowy związany między innymi z Radiem Kraków, Radiem Eska i Radiem Plus. Fan muzyki, bywalec festiwali, wielbiciel krakowskiej Nowej Huty, hejter krakowskiego smogu.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.