Udostępnij

Norwegia płaci Indonezji za zatrzymanie wycinek lasów tropikalnych

23.04.2019

Rząd nordyckiego kraju zarezerwował na ten cel miliard dolarów. Niemal dekadę po podpisaniu porozumienia w tej sprawie na rządowe konta w Dżakarcie mają wpłynąć pierwsze pieniądze. To dzięki danym o malejącej skali wycinek, które podały Indonezyjskie władze.

Państwo w południowo-wschodzniej Azji podpisało porozumienie z Norwegami w 2010 roku. Ci ostatni zastrzegli, że zamrażają środki do momentu przedstawienia wiarygodnych danych o powstrzymaniu deforestacji. Ambasada Norwegii potwierdziła ostatnio, że państwowa Fundacja na rzecz Lasów Deszczowych z Oslo przeleje środki zgodnie z postanowieniami umowy. Stanie się tak po weryfikacji płynących z Dżakarty danych. Dyplomaci nie podają jednak dokładnej kwoty, na którą może liczyć tym razem druga strona porozumienia. Według organizacji ekologicznych pierwsza transakcja ma opiewać na około dwadzieścia milionów dolarów – podaje agencja Reutera.

– Mamy nadzieję, że Indonezja pozostanie na tej ścieżce, i że nie będzie to jednostkowy przypadek dotyczący jednego roku. – powiedział dziennikarzowi Reutera Oyvind Eggen, dyrektor fundacji.

Powierzchnia lasów tropikalnych w Indonezji kurczy się głównie przez produkcję oleju palmowego, powszechnie używanego w przemyśle spożywczym. Drzewa wycina się, by na wykarczowanych terenach uprawiać potrzebną do jego wytworzenia palmę olejową. Niesie to za sobą dramatyczne skutki dla środowiska – w tym degredację gleby i zmniejszenie się populacji wielu gatunków zwierząt, między innymi orangutana. Drzewa są też trawione przez pożary szalejące w wielu regionach kraju.

W listopadzie 2016 rząd Indonezji nakazał wstrzymanie wycinki drzew na powierzchni 66 milionów hektarów. Władze próbują walczyć również z pożarami pierwotnych lasów i pochodzącym z nich dławiącym dymem. Szacuje się, że przez fatalną jakość powietrza cierpi ponad pół miliona mieszkańców tego kraju, u których w ostatnich latach pojawiły się schorzenia układu oddechowego. Ucierpiały na tym również finanse państwa, które na służbę zdrowia musiało wydać równowartość dodatkowych 16 miliardów dolarów. Sytuacja ta wyraźnie pogorszyła się w 2015 roku.

Dane przedstawione przez władze w Dżakarcie dotyczą 2017 roku. W tym okresie dzięki ich działaniom udało się uniknąć emisji 4,8 miliona ton gazów cieplarnianych pochodzących ze spalania i gnicia sciętego drewna. Kolejne transze środków zarezerwowanych w norweskim funduszu będą trafiać do indonezyjskiego skarbu państwa po publikacji następnych raportów wykazujących postępy w powstrzymaniu wycinki.

Źródło zdjęcia: Shutterstock/Gudkov Andrey

 

Autor

Marcel Wandas

Dziennikarz, autor między innymi Onetu, Holistic News i Weekend.Gazeta.pl. W przeszłości reporter radiowy związany między innymi z Radiem Kraków, Radiem Eska i Radiem Plus. Fan muzyki, bywalec festiwali, wielbiciel krakowskiej Nowej Huty, hejter krakowskiego smogu.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.