Udostępnij

Pionierska decyzja Nowej Zelandii. Nowe obowiązki dla banków i spółek giełdowych

30.10.2021

Parlament Nowej Zelandii poparła przepisy, które zobligują instytucje finansowe, w tym banki i spółki giełdowe, do nowego rodzaju sprawozdawczości. Chodzi o informowanie o tym, jaki związek prowadzone przez nie działania mają z problemem zmian klimatu. Władze chcą, by kraj stał się pionierem w tym zakresie.

Przegłosowana przez parlament nowelizacja prawa ma sprawić, że kwestia zmian klimatu będzie poważniej traktowana przez największe instytucje finansowe. Jak informuje strona rządowa, nowe prawo dotyczyć ma raportowania na temat związku prowadzonych działań z problemem zmian klimatycznych.

Jak podkreśla rząd Nowej Zelandii, celem sprawozdań będzie dopilnowanie, by skutki zmian klimatu były rutynowo uwzględniane w decyzjach biznesowych, inwestycyjnych czy ubezpieczeniowych. Mają one również pozwolić na wykazanie, że kwestia klimatu jest traktowana odpowiedzialnie, a także sprzyjać płynnemu przejściu na bardziej zrównoważoną, niskoemisyjną gospodarkę. A to kwestie, które coraz częściej interesują inwestorów, a także opinię publiczną.

Czytaj także: Zmiany klimatu dotykają obszar zamieszkiwany przez 85 proc. ludzkości

Nowa Zelandia: wpływ na klimat bardziej jawny

Obecnie, jak podaje rząd, większość dużych podmiotów w Nowej Zelandii dostarcza w tym zakresie ograniczone informacje. Bywa również tak, że przekazują je w sposób niejasny.

Prawo obejmie duże instytucje, których aktywa przekraczają kwotę miliarda dolarów nowozelandzkich. Chodzi przede wszystkim o banki, spółdzielcze kasy oszczędnościowo-kredytowe i towarzystwa budowlane, zarządzających funduszami inwestycyjnymi, a także ubezpieczycieli. Niezależnie od aktywów obowiązek sprawozdawczości dotyczyć będzie wszystkich spółek notowanych na nowozelandzkiej giełdzie.

Czytaj także: Raport ONZ obnaża problemy w obniżaniu emisji CO2. Daleko nam do celów z Paryża

„Utorować drogę innym krajom”

„Ta ustawa będzie wymagała od ok. 200 największych uczestników rynku finansowego w Nowej Zelandii ujawnienia jasnych, porównywalnych i spójnych informacji na temat zagrożeń i możliwości, jakie zmiany klimatyczne oznaczają dla ich biznesu” – powiedział w oświadczeniu David Clark, minister handlu i spraw konsumenckich.

Nowe prawo miałoby obowiązywać od 2023 roku. Za standardy raportowania odpowiedzialna będzie Rada ds. Sprawozdawczości Zewnętrznej (XRB).

Czytaj także: „World Energy Outlook 2021”: zerowe emisje netto do 2050

James Shaw, minister ds. zmian klimatu, ocenił, że nowe prawo zachęci instytucje finansowe do bardziej zrównoważonej działalności. Pomoże również lepiej uwzględniać skutki zmian klimatycznych w strategiach biznesowych. „Nowa Zelandia jest światowym liderem w tej dziedzinie i pierwszym krajem, który wprowadził obowiązkową sprawozdawczość związaną z klimatem dla sektora finansowego. (…) Mamy okazję utorować drogę innym krajom do wprowadzenia takiego obowiązku” – powiedział Shaw.

_

Zdjęcie: Shutterstock/Junki Asano

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.