Udostępnij

Raport ONZ obnaża problemy w obniżaniu emisji CO2. Daleko nam do celów z Paryża

26.10.2021

W ONZ przygotowano raport na temat rozbieżności między zakładanym tempem redukcji emisji CO2 na świecie, a realiami. Okazuje się, że światu wciąż daleko do realizacji założeń Porozumienia Paryskiego. Jeśli pozostaniemy na ścieżce, która jest realizowana obecnie, w 2030 roku wydobywanych będzie około 240% więcej węgla, 57% więcej ropy i 71% więcej gazu, niż byłoby to zgodne ze scenariuszem ograniczenia globalnego ocieplenia do 1,5°C. 

W dokumencie „Production Gap Report 2021” podkreślono, że w ostatnich latach znacznie zmniejszyło się międzynarodowe finansowanie produkcji paliw kopalnych przez kraje G20 i najważniejsze banki rozwoju. Patrząc przez pryzmat aktywów, jedna trzecia banków i instytucji inwestycyjnych z grupy państw G20 przyjęła politykę przeciw paliwom kopalnym. Oznacza to, że wykluczającą one projekty związane z produkcją paliw kopalnych z przyszłych cyklów finansowania.  To jednak za mało.

Czytaj także: „World Energy Outlook 2021”: zerowe emisje netto do 2050

Mimo tego aktualnie przyjęte plany poszczególnych państw nie są wystarczająco ambitne, by sprostać założeniom Porozumienia Paryskiego. Jeśli nic się w tym zakresie nie zmieni, w 2030  roku świat produkować będzie o 110% więcej paliw kopalnych niż w scenariuszu ograniczenia globalnego ocieplenia do granicy 1,5°C. Oraz o 45% więcej niż w mniej ambitnym scenariuszu nieprzekroczenia bariery 2°C.

Co ciekawe, raport ONZ na temat emisji CO2 pokazuje, że niewiele się w tym zakresie zmieniło. Skala rozbieżności pomiędzy planowaną produkcją a założeniami klimatycznymi pozostała niemal bez zmian względem poprzednich analiz, z 2019 i 2020 roku.

Szczyt COP26 nadzieją na zmianę?

„Niszczycielskie skutki zmian klimatu są widoczne gołym okiem. Wciąż możemy ograniczyć długoterminowe ocieplenie do 1,5°C. Nasz czas jednak szybko się kończy” – powiedziała w oświadczeniu Inger Andersen, dyrektor wykonawcza Programu Środowiskowego ONZ. „Na szczycie COP26 rządy państw całego świata muszą się zmobilizować i podjąć niezwłoczne działania. Trzeba zlikwidować rozbieżności między poziomami produkcji paliw kopalnych a założeniami klimatycznymi oraz przeprowadzić sprawiedliwą i równą transformację energetyczną. Na tym polegają ambicje klimatyczne” – podkreśliła Andersen.

Czytaj także: Interes branży węglowej górą. Nowe normy dalekie od bezpiecznych

„Wyniki badań są jednoznaczne. Światowa produkcja węgla, ropy i gazu musi zacząć spadać natychmiast i to szybko, aby ograniczenie długoterminowego ocieplenia do 1,5°C w ogóle było możliwe” – komentuje Ploy Achakulwisut z Sztokholmskiego Instytutu Środowiska (SEI) i jedna z głównych autorek raportu. „Państwa nadal jednak planują i popierają poziom produkcji paliw kopalnych, który znacznie przewyższa to, co możemy bezpiecznie spalić” – zaznacza Achakulwisut.

_

Zdjęcie: Shutterstock/Pawel_Brzozowski

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.