Nowa Zelandia ogłosi klimatyczny stan wyjątkowy

Podziel się:

Premier rządu Nowej Zelandii, Jacindy Ardern, zapowiedziała wprowadzenie w kraju stanu wyjątkowego w związku ze zmianami klimatu. Ten symboliczny krok ma zwiększyć presję na bardziej sprawną walkę z globalnym ociepleniem.

Rząd wystąpi z wnioskiem o ogłoszenie stanu wyjątkowego w najbliższą środę. Partia Pracy, pod przewodnictwem Ardern, odniosła w październiku największe zwycięstwo w wyborach powszechnych od pół wieku. Mimo że zdobyła większość bezwzględną w parlamencie, odtworzyła rząd koalicyjny z Partią Zielonych.

– Zawsze uważaliśmy, że zmiany klimatyczne stanowią ogromne zagrożenie dla naszego regionu i musimy podjąć natychmiastowe działania – powiedziała Ardern.

– Niestety, nie byliśmy w stanie przedstawić wniosku w sprawie zagrożenia klimatycznego w parlamencie w poprzedniej kadencji, ale teraz możemy to zrobić – dodała.

Podczas ostatniej kadencji rząd Ardern przyjął ustawę o zerowej emisji dwutlenku węgla, która ma doprowadzić Nową Zelandię do osiągnięcia neutralności klimatycznej w 2050 roku. Ten sam kurs obrały sobie Kanada, Francja i Wielka Brytania. Z kolei w zeszłym tygodniu, klimatyczny kryzys w swoim kraju ogłosiła Japonia.

Czytaj także: Szkoły w Nowej Zelandii uczą, by w diecie zastąpić mięso i nabiał

Zdjęcie: Szkolny protest klimatyczny w Nowej Zelandii / Shutterstock

Źrodło: Reuters

Podziel się: