Udostępnij

Szkoły w Nowej Zelandii uczą, by w diecie zastąpić mięso i nabiał

17.06.2020

W Nowej Zelandii wprowadzono zmiany w programach nauczania, kładąc nacisk na walkę ze zmianami klimatu. Teraz uczniowie będą się uczyć, w jaki sposób ich wybory żywieniowe wpływają na planetę. Zawarta w materiałach sugestia ograniczenia mięsa i nabiału w diecie spotkała się jednak z oburzeniem środowisk rolniczych.

Na stronach ministerstwa edukacji opublikowano nowe wytyczne dotyczące „Edukacji dla zrównoważonego rozwoju„, w ramach których znalazł się temat emisji gazów cieplarnianych związanych z hodowlą zwierząt. W materiałach znalazła się sugestia, by wobec tego ograniczać ilość mięsa i nabiału w diecie, wprowadzając do jadłospisu dania wegańskie.

Czytaj także: Sadzenie roślin zamiast odpytywania przy tablicy. Tak wygląda edukacja w Zielonej Wolnej Szkole

Na stronach ministerstwa przeczytać możemy między innymi, że w programie podkreślono bliski związek między stanem środowiska naturalnego a zdrowiem ludzi, a celem nauczania jest uświadomienie uczniom ich wpływu na świat. „Naszym obowiązkiem jest opieka i dbanie o środowisko, by pozostawić je w dobrej kondycji. Tym samym dbamy o naszą własną kondycję, zdrowie i przyszłe pokolenia” – podkreśla ministerstwo.

Jak podają nowozelandzkie media, zmiany w programach nauczania – dotyczące dzieci w wieku 7-10 lat – pojawiły się w styczniu i od razu wzbudziły kontrowersje wśród rolników.

„New Zealand Herald” opisuje, że rekomendacja ograniczenia nabiału i mięsa w diecie spotkała się z oburzeniem organizacji rolniczych, które uważają, że jest ona nawet sprzeczna z zaleceniami Ministerstwa Zdrowia, jeśli chodzi o odżywianie. Sugestię uznano za uproszczoną i potencjalnie szkodliwą dla młodych ludzi. Fakt ten dziwi: szczególnie, że nie zalecono rezygnacji, a jedynie ograniczenie mięsa i nabiału w diecie.

Czytaj także: 119 do 1. Parlament Nowej Zelandia zgodnie za neutralnością klimatyczną do 2050 roku

Nowozelandzka branżówka Farmer’s Weekly wskazuje, że rolnictwo generuje 60 proc. eksportu krajowego. Portal podkreśla, że ostatnie działania rządu zwiększyły frustracje, które pojawiły się wraz z dążeniami do neutralności klimatycznej do 2050 roku.

Jak informowaliśmy m.in. TUTAJ, rolnictwo w Nowej Zelandii odpowiada za blisko połowę emisji gazów cieplarnianych kraju, przede wszystkim za sprawą hodowli bydła. W związku ze strategią klimatyczną planowane jest włączenie sektora do systemu handlu uprawnieniami do emisji gazów cieplarnianych (ETS), co stanowi oś sporu między rządem a rolnikami.

_

Zdjęcie: Shutterstock/ESB Professional

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.