Udostępnij

Nowe badania: ludzie mieszkający przy ruchliwych ulicach mają powiększone komory serca

06.08.2018

„Badacze z Queen Mary University w Londynie odkryli, że u osób narażonych na wysokie poziomy zanieczyszczenia powietrza, da się odkryć zmiany w strukturze serca podobne do tych, które pojawiają się we wczesnych stadiach niewydolności tego organu”, doniósł serwis Science Daily.

Raport z badań, o których mowa, pojawił się na łamach prestiżowego magazynu medycznego „Circulation”. Naukowcy z Londynu przeanalizowali dane medyczne 4000 mieszkańców Wielkiej Brytanii. Były to osoby uczestniczące w projekcie UK Biobank, w ramach którego są zbierane informacje umożliwiające zaawansowane analizy epidemiologiczne. Tutaj skorzystano z danych na temat stylu życia i miejsca zamieszkania uczestników. Porównano je z wynikami badań krwi, ogólnych badań lekarskich oraz informacjami zebranymi dzięki zbadaniu serca z wykorzystaniem rezonansu magnetycznego.

To pozwoliło ustalić, że ludzie mieszkający bliżej głośnych, ruchliwych ulic, którzy byli narażeni na wdychanie większych ilości tlenków azotu oraz cząstek pyłów zawieszonych PM 2.5, mieli powiększone komory serca. Na poziomie – wskazywali naukowcy – podobnym do występującego we wczesnych fazach niewydolności tego organu. Komory były tym bardziej powiększone, im wyższy był poziom zanieczyszczeń, na które byli narażeni badani. A, trzeba o tym wspomnieć, chodziło o osoby żyjące w miejscach, które mieściły się w normach jakości powietrza wyznaczonych przez Unię Europejską. Poziom zanieczyszczeń przekraczał tam jednak poziomy określone przez WHO.

Autorzy badania podkreślają, że ważne, by ludzie byli świadomi zagrożenia jakim jest zanieczyszczenie powietrza. „Mimo że metodologia naszego badania nie pozwoliła stwierdzić związku przyczynowo-skutkowego, zauważyliśmy znaczące zmiany w sercu, które pojawiały się nawet przy relatywnie niskim poziomie zanieczyszczenia”, komentowała dr Nay Aung, która kierowała analizą danych w badaniu. Dodawała też, że zespół postara się kontynuować prace. Podkreślała, że na zanieczyszczenie powietrza trzeba zacząć patrzeć, jak na czynnik ryzyka zdrowotnego, który można ograniczać, a lekarze oraz opinia publiczna powinna być świadoma, że należy o nim myśleć dokładnie tak, jak myśli się o ciśnieniu krwi, cholesterolu i wadze.

„Nie możemy oczekiwać, że ludzie opuszczą domy, by unikać zanieczyszczenia powietrza. Rząd i instytucje publiczne muszą działać, by wszystkie miejsca były bezpieczne, a populacja chroniona przed tymi zagrożeniami”, komentował prof. Jeremy Pearson z Brytyjskiej Fundacji Serca i dodawał, że szczególnie niepokojące jest to, że zmiany pojawiały się przy stosunkowo niskim poziomie zanieczyszczeń i w miejscach, w których określone prawem normy nie są przekroczone.

Zanieczyszczenie powietrza jest obecnie uważane w Wielkiej Brytanii za najpoważniejszy środowiskowy czynnik wpływający na wzrost liczby przedwczesnych zgonów.

Fot. Colleen/Flickr.

Autor

SmogLab

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.