Udostępnij

Nowe poziomy alarmowania oraz informowania o smogu. Minister środowiska podpisał rozporządzenie

04.10.2019

Minister Środowiska Henryk Kowalczyk podpisał rozporządzenie obniżające dotychczasowe poziomy alarmowania oraz informowania o smogu. Wkrótce będą to, kolejno, 150 i 100 mikrogramów na metr sześcienny dla pyłu PM10. To zmiana mniejsza niż postulowało Ministerstwo Środowiska, jednak resort środowiska nie wyklucza dalszych obniżek. Jeśli więc nie poprawi się jakość powietrza, o przekroczeniach norm usłyszymy częściej.

Przypomnijmy: Do tej pory poziomy informowania oraz alarmowania o zanieczyszczeniu powietrza wynosiły (kolejno) 200 i 300 mikrogramów na metr sześcienny dla pyłu PM10. Przyjęta zmiana – do 100 i 150 mikrogramów na metr sześcienny – oznacza więc obniżkę o 50 procent. Nie jest to jednak tyle, ile jeszcze w czerwcu proponowało Ministerstwo zdrowia: wówczas – w oparciu o dane pochodzące z polskich szpitali – zarekomendowano, by poziomy te wynosiły (kolejno) 60 i 80 mikrogramów na metr sześcienny. [Więcej na ten temat informowaliśmy tutaj.]

Niedosyt w tej kwestii wyraził lider Polskiego Alarmu Smogowego. „Mamy nowe progi alarmowania i ostrzegania przed smogiem. Nie takie jak wynikają z zaleceń Ministerstwa Zdrowia, ale postęp jest” – napisał w mediach społecznościowych Andrzej Guła. „Nie mówimy 'nie’ dalszemu obniżaniu poziomów w przyszłości ?” – zapewnił w odpowiedzi rzecznik prasowy Ministerstwa Zdrowia, Aleksander Brzózka.

Póki co dokument nie został obwieszczony w Rządowym Centrum Legislacyjnym.

Czytaj więcej na temat zmiany alertów oraz ich funkcjonowania w praktyce: Progi alarmowania o smogu będą mniejsze o połowę, ale system ostrzegania to zagadka

 

Zdjęcie: Shutterstock/Kateryna Mostova

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.