Udostępnij

Nowy Jork rezygnuje z jednorazowego plastiku. Burmistrz podpisał właśnie zakaz

12.04.2019

Burmistrz Nowego Jorku Bill de Blasio nakazał właśnie, by wszystkie jednostki miejskie zrezygnowały z zakupów jednorazowego plastiku. Zakaz zakupów obejmie m.in. plastikowe kubki i sztućce. Zamiast tego miasto ma kupować przedmioty wykonane z materiałów, które się rozkładają lub nadają do łatwego recyklingu. 

„W tym mieście przewodzimy walce z plastikowymi torbami. (…) Dziś mówimy  nie plastikowi. Mówimy nie paliwom kopalnym”, mówił de Blasio,  kiedy ogłaszał wprowadzenie nowych przepisów.

 

Mówił też, że jednym z powodów jest ochrona klimatu, a zakaz pozwoli ograniczyć miejskie emisje CO2 o 500 ton. Nowe przepisy zawierają wyjątki związane między innymi z zastosowaniami medycznymi. Zużycie plastiku przez jednostki miejskie ma dzięki temu spaść aż o 95 proc.

Zakaz wchodzi w życie niemal natychmiast. De Blasio tlumaczyć, że „kryzys dzieje się teraz” i nie ma na co czekać. Instytucje dostały 120 dni na zastosowanie się do nowych przepisów. Jednocześnie burmistrz zadeklarował, że to tylko pierwszy krok. Kolejnym ma być wprowadzenie podobnego zakazu dla sektora prywatnego, a przepisy mają zostać przygotowane do końca tego roku.

Wcześniej miejskim instytucjom zakazano już korzystania z jednorazowych opakowań styropianowych oraz plastikowych słomek. De Blasio w przemówieniu potępił też przemysł naftowy i oparty o paliwa kopalne. Mówił, że to on wpędził ludzi w ekologiczny kryzys i zrobił to świadomie.

Fot. Shutterstock.

Autor

SmogLab

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.