Podhalańscy urzędnicy postanowili aktywnie uczcić przypadający na niedzielę Dzień Czystego Powietrza. W poniedziałek 15 listopada pracownicy Wydziału Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska wydłużą pracę do godziny 18-tej. Mieszkańcy Nowego Targu będą mogli załatwić sprawy związane z wymianą wysokoemisyjnych źródeł ogrzewania i dowiedzieć się więcej na temat walki ze smogiem.
– Bardzo często godziny pracy mieszkańców pokrywają się z godzinami pracy urzędu. Dlatego, aby wyjść im naprzeciw, postanowiliśmy pracować dłużej i ułatwić kontakt osobom, które w zwyczajnym dniu pracy muszą brać urlop, żeby do nas dotrzeć – Sylwester Magiera ekodoradca z Urzędu Miasta Nowy Targ.
Interesanci najczęściej pytają o możliwość dopłaty do wymiany starego „kopciucha” na przyjaźniejsze środowisku rozwiązanie. Gdy tylko jest to możliwe, przyłącza się takie domy do miejskiej sieci ogrzewania lub sieci gazowniczej. W obu przypadkach urząd uczestniczy w kosztach dopłacając 5 tysięcy złotych z miejskiego programu. – Każdorazowo staramy się również pomóc w przystąpieniu do programu „Czyste powietrze”, który oferuje dodatkową pomoc. Mamy osobny punkt, który zajmuje się kompleksową pomocą w wypełnieniu wszelkich dokumentów – wyjaśnia Magiera.
Nowy Targ jest miastem, w którym problem smogu jest szczególnie uciążliwy. W 2019 roku to właśnie w stolicy Podhala stwierdzono najwyższe średnioroczne stężenie rakotwórczego benzo(a)pirenu w powietrzu. Dodatkowo, zanotowano wówczas aż 88 dni, kiedy przekroczono dopuszczalny poziom pyłu PM10. W liczbie dni smogowych Nowy Targ zajął drugie miejsce w Polsce, tylko Pszczynę smog nawiedzał częściej.
Uchwała antysmogowa przyśpieszy działania
– Bardzo się cieszymy z inicjatywy urzędu miasta. Każda forma pomocy czy udzielenia informacji mieszkańcom odnoście wymiany przestarzałych pieców jest bardzo ważna. Zostało już tylko 13 miesięcy do zakazu użytkowania nieekologicznych źródeł ciepła- chwali krok urzędników Magdalena Cygan z Nowotarskiego Alarmu Smogowego.
Wspomniany zakaz wiąże się z przegłosowaną pod koniec września przez sejmik małopolski uchwałą antysmogową. Siedem małopolskich gmin zobowiązało się do wdrożenia rozwiązań poprawiających jakość powietrza na ich terenie. Chodzi choćby o odejście od węgla w nowych instalacjach, a od 2030 roku całkowity zakaz palenia węglem. Dodatkowo od 2023 roku nowe kotły na biomasę mają emitować mniej cząstek stałych. Również od 2023 roku zakazane będzie korzystanie z „kopciuchów” a od 2026 roku z kotłów 3-ej i 4-ej klasy.
Poza Nowym Targiem uchwałę przyjęły także Skawina, Krzeszowice, Oświęcim, Niepołomice, Rabka-Zdrój i Czarny Dunajec.