Udostępnij

Urzędnicy uczczą Dzień Czystego Powietrza. Będą pracować dłużej

14.11.2021

Podhalańscy urzędnicy postanowili aktywnie uczcić przypadający na niedzielę Dzień Czystego Powietrza. W poniedziałek 15 listopada pracownicy Wydziału Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska wydłużą pracę do godziny 18-tej. Mieszkańcy Nowego Targu będą mogli załatwić sprawy związane z wymianą wysokoemisyjnych źródeł ogrzewania i dowiedzieć się więcej na temat walki ze smogiem.

– Bardzo często godziny pracy mieszkańców pokrywają się z godzinami pracy urzędu. Dlatego, aby wyjść im naprzeciw, postanowiliśmy pracować dłużej i ułatwić kontakt osobom, które w zwyczajnym dniu pracy muszą brać urlop, żeby do nas dotrzeć – Sylwester Magiera ekodoradca z Urzędu Miasta Nowy Targ.

Interesanci najczęściej pytają o możliwość dopłaty do wymiany starego „kopciucha” na przyjaźniejsze środowisku rozwiązanie. Gdy tylko jest to możliwe, przyłącza się takie domy do miejskiej sieci ogrzewania lub sieci gazowniczej. W obu przypadkach urząd uczestniczy w kosztach dopłacając 5 tysięcy złotych z miejskiego programu. – Każdorazowo staramy się również pomóc w przystąpieniu do programu „Czyste powietrze”, który oferuje dodatkową pomoc. Mamy osobny punkt, który zajmuje się kompleksową pomocą w wypełnieniu wszelkich dokumentów – wyjaśnia Magiera.

Nowy Targ jest miastem, w którym problem smogu jest szczególnie uciążliwy. W 2019 roku to właśnie w stolicy Podhala stwierdzono najwyższe średnioroczne stężenie rakotwórczego benzo(a)pirenu w powietrzu. Dodatkowo, zanotowano wówczas aż 88 dni, kiedy przekroczono dopuszczalny poziom pyłu PM10. W liczbie dni smogowych Nowy Targ zajął drugie miejsce w Polsce, tylko Pszczynę smog nawiedzał częściej.

Uchwała antysmogowa przyśpieszy działania

– Bardzo się cieszymy z inicjatywy urzędu miasta. Każda forma pomocy czy udzielenia informacji mieszkańcom odnoście wymiany przestarzałych pieców jest bardzo ważna. Zostało już tylko 13 miesięcy do zakazu użytkowania nieekologicznych źródeł ciepła- chwali krok urzędników Magdalena Cygan z Nowotarskiego Alarmu Smogowego.

Wspomniany zakaz wiąże się z przegłosowaną pod koniec września przez sejmik małopolski uchwałą antysmogową. Siedem małopolskich gmin zobowiązało się do wdrożenia rozwiązań poprawiających jakość powietrza na ich terenie. Chodzi choćby o odejście od węgla w nowych instalacjach, a od 2030 roku całkowity zakaz palenia węglem. Dodatkowo od 2023 roku nowe kotły na biomasę mają emitować mniej cząstek stałych. Również od 2023 roku zakazane będzie korzystanie z „kopciuchów” a od 2026 roku z kotłów 3-ej i 4-ej klasy.

Poza Nowym Targiem uchwałę przyjęły także Skawina, Krzeszowice, Oświęcim, Niepołomice, Rabka-Zdrój i Czarny Dunajec.

Autor

Piotr Urbanik

Redatkor naczelny SmogLabu. Były kierownik Wiadomości Onet.pl, prowadzący kilku mediów branżowych i informacyjnych. Prowadził zajęcia z mediów internetowych na AGH i UJ. Długie wolne chwile spędza przemierzając Beskidy, te krótsze – przemierzając Nową Hutę.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.