O zanieczyszczeniu naukowo. Książka „Smog w Polsce” już dostępna

2375
0
Podziel się:

To jedna z kilku publikacji dotyczących smogu wydana w przeciągu ostatnich miesięcy. Jest jednak napisana  z zupełnie innej perspektywy, niż reszta dostępnych w księgarniach pozycji. Jej autor chce oprzeć się przede wszystkim na nauce. Książka „Smog w Polsce” autorstwa profesora Piotra Kleczkowskiego jest już dostępna.
Profesor dał się poznać między innymi jako orędownik przyjęcia uchwały antysmogowej dla województwa małopolskiego. „Są tacy, którzy kwestionują problem. Że on wcale nie jest taki duży i poważny. (…) ich zarzuty są irracjonalne.” – mówił naszej dziennikarce naukowiec z katedry mechaniki i wibroakustyki Akademii Górniczo-Hutniczej.

smog w polsce

„W niniejszej publikacji Autor prezentuje wszystkie ważne informacje na temat smogu. Przedstawia źródła i rodzaje zanieczyszczeń, ich rozprzestrzenianie się, oraz stan powietrza w Polsce. Wskazuje, w jaki sposób poszczególne substancje zagrażają organizmowi człowieka, ale przede wszystkim rekomenduje sposoby ograniczania smogu – zarówno te prawno-administracyjne, jak i techniczne – ze szczególnym uwzględnieniem kosztów wdrażania poszczególnych metod i analizą ich efektywności.” – pisze Polskie Wydawnictwo Naukowe, które wydało książkę.

Jak dodają wydawcy, zaletą książki jest to, że skupia się ona na Polsce. To ważne, bo każdy kraj ma swoją specyfikę – inne są przyczyny występowania smogu i sposoby jego zwalczania. Autor książki sięgnął więc po dane, które nie są dostępne w publikacjach naukowych z zagranicy.

Po „Smog w Polsce” mogą sięgnąć przede wszystkim pracownicy administracji publicznej, sektora ochrony środowiska, jak i osoby po prostu zainteresowane problemem smogu. Może ona pomóc również członkom organizacji pozarządowych, które walczą z zanieczyszczeniem powietrza.

Źródła obrazów: archiwum własne autora, materiały prasowe wydawnictwa, shutterstock.

Podziel się: