Udostępnij

Obietnice rządu budzą nadzieję. Postępy prac będziemy monitorować, oceniać i przedstawiać opinii publicznej

21.09.2017

Poniedziałkowe spotkanie premiera Mateusza Morawieckiego oraz członków rządu z ruchem antysmogowym było przełomowe (więcej TUTAJ). Przedstawiciele administracji państwowej tak wysokiego szczebla po raz pierwszy spotkali się z ludźmi walczącymi o czyste powietrze. To ważne i trzeba docenić inicjatywę ministerstwa. Ale zdecydowanie ważniejsze jest to, co w czasie spotkania usłyszeliśmy od wicepremiera oraz Jadwigi Emilewicz i Kazimierza Smolińskiego. Usłyszeliśmy, że problem smogu traktują śmiertelnie poważnie, że już wkrótce doczekamy się norm jakości dla węgla i systemu kontroli na tym rynku. Oznaczałoby to, że po wielu latach problem znajdzie rozwiązanie.

Czekamy na to z nadzieją i liczymy, że ostatnia prosta nie będzie tutaj trwała 10 lat. Istotnych deklaracji padło jednak więcej. Wśród nich zapowiedź stworzenia systemu osłonowego dla ludzi najuboższych. Polski Alarm Smogowy od dawna zabiega o takie narzędzia, więc tym bardziej cieszymy się, że rząd pracuje nad programem poświęconym problemowi ubóstwa energetycznego. Usłyszeliśmy, że zostaną na niego przeznaczone środki z opłat za plastikowe torebki. Szacunki mówią, że w najbliższych latach ma to być nawet miliard złotych. Całego problemu to nie rozwiąże, ale pozwoli rozwinąć pierwszy w historii Polski program tego typu dedykowany dla najuboższych.

Trzecia rzecz to informacja o tym, że rząd pracuje nad programem dla polskich budynków, który wesprze poprawę ich stanu i efektywności energetycznej. Kluczowa jest obecna w rządzie świadomość, że dotychczasowe programy nie trafiały do ludzi najbardziej potrzebujących i konieczna jest zmiana podejścia. Musimy zrewidować programy wsparcia, by nie rozbudzać oczekiwań dotacyjnych. Dotacje powinny trafiać do najuboższych. Dziś z dotacji 80, 90, 100 proc. na wymianę kotłów korzystają często ludzie, którzy mogliby taką inwestycję bez problemów przeprowadzić sami. Omijają tych, których możliwości finansowe nie pozwalają, by to zrobić.

Pojawiła się też sprawa smogu transportowego w miastach. Tutaj wiadomo, że bez działań rządu i zmian w prawie, samorządy będą miały związane ręce.

Deklaracje są obiecujące. Trzeba jednak pamiętać, że z 14 punktów programu „Czyste Powietrze”, który został uchwalony w styczniu tego roku, w pełni zrealizowano tylko jeden. Dlatego nadziei towarzyszą obawy. Będziemy więc realizację rządowego programu monitorować oraz oceniać, a postępy lub ich brak przedstawiać opinii publicznej.

Autor

Andrzej Guła

Współzałożyciel i lider Polskiego Alarmu Smogowego.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.