Udostępnij

Nad Polskę nadchodzi duże ocieplenie. Czy padnie rekord temperatury dla lutego?

19.02.2021

Polskę czeka nagłe ocieplenie, a temperatura w przyszłym tygodniu sięgnie nawet kilkunastu stopni na plusie. Na wschodzie nadal panuje jednak mróz. Tak duże ocieplenie w lutym jest rzadkością, a występowanie tak wysokich temperatur może być wiązane ze zmianą klimatu. Szanse na pobicie rekordu temperatury dla drugiego miesiąca roku są jednak niewielkie.

Już dziś rozbieżność temperatury pomiędzy różnymi regionami kraju jest duża. We Wrocławiu IMGW odnotował w piątek 10 stopni Celsjusza. W tym samym momencie ocieplenia nie widać na wschodzie kraju, gdzie nadal panuje mróz.

– Nad Polską mamy więc kilkunastostopniowy kontrast temperatury. Odwilż dotrze jednak również na wschód, ale temperatura na razie nie powinna jeszcze sięgać poziomu kilkunastu stopni – mówi Szymon Ogórek z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

 class=

Czy w lutym 2020 padnie rekord temperatury dla tego miesiąca? Na razie prognozy nie przewidują tak dużego ocieplenia. Temperatura musiałaby przekroczyć 20 stopni. Tak ciepło było w Małopolsce w 1990 roku. Blisko tej granicy byliśmy w 2008 roku, gdy w Korfantowie na Opolszczyźnie termometry pokazały 19,8 stopnia Celsjusza.

– Mimo to będziemy mieć do czynienia z okresem dużego ocieplenia, które może potrwać kilka tygodni, co najmniej do końca lutego. Temperatura będzie odchylona na plus wobec normy wieloletniej. Stanie się tak z kolei po około miesięcznym okresie z wartościami poniżej tej normy – mówi Szymon Ogórek.

Czytaj równieź: 20,75°C. Antarktyda notuje kolejny rekord temperatur

Ekspert twierdzi, że na napływ tak ciepłego powietrza może wpływać ocieplenie klimatu. Przestrzega jednak, by nie mylić zjawisk klimatycznych z aktualnie występującą pogodą. Na tą bezpośrednio wpływa przebudowa pola ciśnienia nad Europą, które skieruje nad Polskę masę ciepłego powietrza.

Źródło zdjęcia: Goryuchkina Yuliya / Shutterstock

Autor

Marcel Wandas

Dziennikarz, autor między innymi Onetu, Holistic News i Weekend.Gazeta.pl. W przeszłości reporter radiowy związany między innymi z Radiem Kraków, Radiem Eska i Radiem Plus. Fan muzyki, bywalec festiwali, wielbiciel krakowskiej Nowej Huty, hejter krakowskiego smogu.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.