Udostępnij

Od 1990 roku w Europie przybyło lasów o powierzchni Portugalii

30.07.2019

Europa sadzi coraz więcej drzew – wykazują najnowsze pomiary. Okazuje się, że pomiędzy 1990 a 2015 rokiem zalesiona powierzchnia na naszym kontynencie powiększyła się o ponad 90 tysięcy kilometrów kwadratowych. Obywatele UE wciąż dokładają się jednak do katastrofalnych dla środowiska wycinek w Azji – między innymi przez konsumpcję fast-foodów i słodyczy. 

Oznacza to, że lasami pokrytych jest 20 procent powierzchni Europy i około 40 procent Unii Europejskiej. Najwięcej drzew rośnie w tej chwili w Szwecji, Finlandii,  Hiszpanii i Francji. Sytuacja poprawia się przez kurczące się powierzchnie gospodarstw rolnych oraz coraz lepsze prawo chroniące zalesione tereny. Tak jest na przykład w Szwecji. Skandynawski kraj w 70 procentach pokryty jest lasami, którym zagraża jednak wycinka. Jak jednak zauważają eksperci, sytuację ratują nasadzenia, mające zrekompensować naturze utratę  każdego z drzew. Swoje lasy chroni również Finlandia, gdzie jedynie cztery procent ich powierzchni poddawane jest wycince. W Hiszpanii pomiędzy 2000 a 2012 roku zniknęło ponad 670 tysięcy hektarów zadzrzewionego terenu. Na szczęście jednocześnie na półwyspie Iberyjskim w ciągu ostatnich 40 lat pojawiło się ponad 8 milionów hektarów lasów. Francji z kolei pomogła urbanizacja, dzięki której na wsi pozostało więcej miejsca na tereny zielone. Do wzrostu zalesienia przyczynił się też spadek produkcji rolnej w wielkopowierzchniowych gospodarstwach.

Dane z UE mogą napawać optymizmem. Zupełnie inaczej jest jednak w Rosji, gdzie postępuje deforestacja. Częścią problemu jest przymusowa wycinka, do której prawo zobowiązuje rolników, jeśli tylko teren przeznaczony pod uprawy pokryty jest lasem. Taka sytuacja dotyczy teraz około 100 milionów hektarów terenu, który chce chronić rosyjski Greenpeace. Powierzchnia lasów kurzy się również przez działalność nielegalnych tartaków, odpowiadających za około 30 procent wycinek w Rosji.

Do dbania o stare lasy i sadzenia nowych zachęca Komisja Europejska. W raporcie z 2018 roku przypomina ona, że drzewa odgrywają kluczową rolę w walce z kryzysem klimatycznym. Każdego roku pochłaniają one w państwach wspólnoty około 417 milionów ton dwutlenku węgla. Odpowiada to dziewięciu procentom ogółu emisji gazów cieplarnianych w UE. Tu również widać poprawę sytuacji – w 1990 roku liczba ta wynosiła około siedmiu procent. Ponadto drzewa pochłaniają ponad 80 procent rocznych emisji CO2 Szwecji. W przypadku Finlandii to równo 60 procent, na Litwie 44 procent, a w Słowenii 35 procent.

Europejskie państwa ponoszą jednak odpowiedzialność za wycinkę ogromnych połaci lasów tropikalnych – przypomina WWF. Organizacja zaznacza, że obywatele bogatych państw UE odpowiadają między innymi za znaczną część konsumpcji oleju palmowego. Wytwarza się go z palmy oleistej, najlepiej radzącej sobie w klimacie Malezji i Indonezji. Jej plantacje nasadza się w miejsce wykarczowanego lasu. Zagraża to wielu występującym w Azji gatunkom zwierząt, w tym kurczącej się populacji orangutanów. Olej palmowy używany jest powszechnie między innymi przez producentów słodyczy i sieci barów szybkiej obsługi.

Źródło zdjęcia: Shutterstock, D.Uzunov

Autor

Marcel Wandas

Dziennikarz, autor między innymi Onetu, Holistic News i Weekend.Gazeta.pl. W przeszłości reporter radiowy związany między innymi z Radiem Kraków, Radiem Eska i Radiem Plus. Fan muzyki, bywalec festiwali, wielbiciel krakowskiej Nowej Huty, hejter krakowskiego smogu.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.