Udostępnij

Odejście od węgla to „nowe, rozwojowe i dobrze płatne etaty dla setek tysięcy Polaków”

23.01.2024

2022 był rokiem przyspieszenia transformacji energetycznej i rozwoju odnawialnych źródeł energii na świecie. Wzrost zatrudnienia w sektorze OZE okazał się odporny na pandemię i związane z nią zawirowania gospodarcze. Międzynarodowa Agencja Energetyczna ocenia, że liczba miejsc pracy, które powstaną w związku z tym na świecie do 2030 roku, może przewyższyć liczbę tych likwidowanych w sektorze paliw kopalnych, nawet o 9 milionów.

Miniony rok, mimo kryzysów związanych z wojną w Ukrainie, przyniósł przyspieszenie transformacji energetycznej w Europie. Rok 2023, ogłoszony Europejskim Rokiem Umiejętności przez Ursulę von der Leyen, oznaczać będzie dalszy rozwój sektorów nisko- i zeroemisyjnych. Dlatego rozwijanie umiejętności właśnie w tym zakresie będzie kluczowe dla europejskich gospodarek, w tym również polskiej – zwracają uwagę eksperci.

W ubiegłym roku Międzynarodowa Agencja Energetyczna (IEA) wydała raport na temat zatrudnienia w sektorach związanych z czystą energią. W ostatnich latach odnotowywano w branży OZE stały wzrost zatrudnienia, odporny również na pandemię COVID-19.

Dekarbonizacja a miejsca pracy. Wzrost netto nawet o 9 milionów etatów

Ciekawie w tym kontekście wyglądają prognozy IEA dotyczące najbliższych siedmiu lat w gospodarkach świata. Przykładowo, w scenariuszu zeroemisyjności do 2050 roku, w związku z dekarbonizacją, do 2030 roku zlikwidowanych zostanie 5 milionów miejsc pracy. W czystej energetyce powstać miałoby jednak w tym czasie 14 milionów etatów. Oznacza to, że dzięki OZE wzrost zatrudnienia netto wynosił będzie 9 milionów miejsc pracy. Wymaga to jednak odpowiednich kwalifikacji pracowników.

Transformacja jednak już się dzieje. I to również w Europie. Jak wynika z danych organizacji IRENA (International Renewable Energy Agency), szczególnie dobrze radziła sobie energetyka słoneczna. Zatrudnienie w tym sektorze w Unii Europejskiej wzrosło o 30 proc. w latach 2020-2021. Dziś to blisko pół miliona pracowników. Szacuje się, że będzie ich milion do 2030 roku, lub nawet do 2026 roku, jeśli UE zwiększy swoje ambicje klimatyczne.

Transformacja to szansa także dla Europejczyków

„Zielona i cyfrowa transformacja może stworzyć miliony miejsc pracy w najbliższych latach i dekadach, dowodzą tego liczne badania. Jednak jedna poważna przeszkoda jest często pomijana. Podczas gdy wielu studentów i specjalistów chce zostać 'bohaterami klimatycznymi’, kariera techniczna (np. jako elektryk) i edukacja są poza ich zasięgiem” – komentuje Julie Beaufils, sekretarz generalna organizacji EuropeOn.

„Europa nie może jednak zmniejszyć emisyjności i stać się efektywna energetycznie bez specjalistów zajmujących się instalacją, integracją i konserwacją czystych technologii. EuropeOn apeluje, aby Europejski Rok Umiejętności skupił się na przeprowadzeniu ekologicznej i cyfrowej transformacji, z naciskiem na zawody techniczne. Aby ekologiczna transformacja dokonała się w terenie (i na dachach), branża elektroinstalacyjna domaga się, aby w ramach krajowych strategii zainwestowano na dużą skalę w techniczne zawody i edukację. Wszędzie w Europie są one często postrzegane jako opcja ostatniej szansy. Nie jest to droga do długoterminowych, lokalnych, dobrze płatnych, celowych, zielonych miejsc pracy, którymi naprawdę są” – podkreśla Beaufils.

„Transformacja energetyczna i inwestycje w OZE zapewnią nowe, perspektywiczne i dobrze płatne miejsca pracy dla setek tysięcy Polaków”

„Transformacja energetyczna i inwestycje w odnawialne źródła energii nie tylko pomogą obniżyć nasze rachunki za prąd i uniezależnić polską gospodarkę od wstrząsów cenowych węgla i gazu ale też zapewnią nowe, perspektywiczne i dobrze płatne miejsca pracy dla setek tysięcy Polaków. Już teraz widzimy, że w sektorze brakuje pracowników, a nowe miejsca pracy będą tylko przybywać w kolejnych latach” – komentuje Joanna Flisowska, starsza analityczka do spraw klimatu i polityki energetycznej w Instytucie Reform.

„Przy odpowiednim planowaniu i organizowaniu programów rekwalifikujących miejsca pracy w sektorach związanych z OZE, czy efektywnością energetyczną ,mogłyby stanowić alternatywę dla wielu obecnych pracowników sektorów związanych z górnictwem i energetyką węglową. Warto też podkreślić, że potrzeba nie tylko osób z wykształceniem technicznym. Chodzi o wszelkiego rodzaju specjalistów, chociażby wykwalifikowanych pracowników w administracji lokalnej i publicznej” – zwraca uwagę Flisowska.

_

Zdjęcie: Shutterstock.com / APIWAN BORRIKONRATCHATA

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.