Udostępnij

Tunele 500 metrów pod ziemią – tak Szwecja poradzi sobie ze zużytym paliwem jądrowym

30.01.2022

Odpady jądrowe w Szwecji będą składowane głęboko pod ziemią – poinformował rząd w Sztokholmie. Do tej pory skandynawski kraj używał jedynie tymczasowego magazynu na zużyte paliwo. Rządzący obiecują, że opracowali bezpieczną metodę jego długoletniego przechowywania.

100 tysięcy lat spokoju – taki ma być efekt szwedzkich badań nad bezpiecznym składowaniem zużytego paliwa z trzech tamtejszych elektrowni jądrowych. Władze skandynawskiego kraju podkreślają, że prace nad technologią ich przechowywania trwały od czterech dekad. To ratunek dla Szwecji, która dotychczas składowała niebezpieczne odpady w zapełniającym się już magazynie w mieście Oskarshamn. Obiekt działa od lat 70. Informacje o sukcesie badań podała szwedzka ministra środowiska Annika Strandhaell.

Odpady jądrowe w Szwecji 500 metrów pod ziemią

„Dojście do tych wyników było długim procesem. To była jedna z najdokładniej zbadanych kwestii, którym kiedykolwiek przyglądał się szwedzki rząd” – mówiła Strandhaell. Jak wyjaśniła, bezpieczeństwo przy składowaniu odpadów ma zapewnić „rozwijana z ostrożnością i dokładnie przygotowana” metoda KBS-3.

Czytaj również: Tej zimy nawet 100 tys. lotów bez pasażerów. Winne wymogi UE

„Opracowana metoda polega na pierwszym zamknięciu paliwa jądrowego w miedzianych kanistrach” – wyjaśniają specjaliści z SKB, państwowej spółki zajmującą się zagospodarowaniem odpadów nuklearnych. Kanistry potem mają być umieszczone w systemie tuneli na głębokości około 500 metrów w litym podłożu skalnym i zatopione w glinie bentonitowej. Składowisko ma powstać w pobliżu elektrowni jądrowej Forsmark, około 140 km na północ od Sztokholmu.

 class=
Schemat rozmieszczenia odpadów nuklearnych w Formsmark. Źródło: materiały prasowe SKB.

„Zajmujemy się tą sprawą, by wziąć odpowiedzialność za środowisko, ludzi, ale i długoterminową strategię dotyczącą bezpieczeństwa energetycznego Szwecji” – podkreślała Strandhaell. Mimo to spotkała spotkał się z krytyką Partii Zielonych, do listopada zeszłego roku będącej w koalicji rządowej. Zdaniem polityków tej frakcji proces konsultacji był zbyt pospieszny, a do potwierdzenia bezpieczeństwa nowej metody składowania paliwa potrzebne są kolejne badania.

Elektrownie jądrowe działają w 38 krajach. Żaden z nich nie zbudował jednak do tej pory magazynu lub składowiska do ostatecznej utylizacji zużytego paliwa. Oprócz Szwecji docelową metodę składowania odpadów jądrowych opracowała jedynie sąsiednia Finlandia. Również tam znajdą się one w szczelnych pojemnikach w litej skale.

Źródło zdjęcia: Alexander Khitrov / Shutterstock

Autor

Marcel Wandas

Dziennikarz, autor między innymi Onetu, Holistic News i Weekend.Gazeta.pl. W przeszłości reporter radiowy związany między innymi z Radiem Kraków, Radiem Eska i Radiem Plus. Fan muzyki, bywalec festiwali, wielbiciel krakowskiej Nowej Huty, hejter krakowskiego smogu.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.