Udostępnij

Ofiary pożarów w Australii pozywają władze. „Doświadczyliśmy strat i traumy”

22.04.2020

Grupa mieszkańców Australii pozywa tamtejsze władze za niewystarczające działania na rzecz ograniczenia emisji gazów cieplarnianych. Osoby, które zostały poszkodowane w wyniku niedawnej fali pożarów, twierdzą, że organy środowiskowe powinny wykorzystywać swoje uprawnienia do realizacji celu klimatycznego, jakim jest zatrzymanie wzrostu temperatur na Ziemi poniżej poziomu 1,5 stopnia.

W imieniu grupy Australijczyków, zrzeszonej w organizacji Bushfire Survivors for Climate Action, złożony został pozew, który dotyczy zaniedbań urzędników w kwestii ochrony klimatu. Ponieważ w Australii ochrona środowiska regulowana jest na szczeblu lokalnym, powództwo zostało wniesione przeciw organom środowiskowym stanu Nowa Południowa Walia.

„Nasz klient będzie dowodził, że stanowy organ ds. ochrony środowiska ma obowiązek wykorzystać swoje obecne uprawnienia do zapewnienia lokalnej ochrony społeczności poprzez regulację emisji gazów cieplarnianych na poziomie utrzymującym globalnym ociepleniem pod progiem 1,5°C” – powiedział w oświadczeniu David Morris z kancelarii Environmental Defenders Office, która reprezentuje grupę poszkodowanych w pożarach.

Czytaj również: Honolulu pozywa koncerny naftowe. Obwinia je za zmiany klimatu, które szkodzą miastu

„Doświadczyliśmy strat i traumy związanej z katastrofalnymi pożarami. Chcemy dopilnować, aby inne społeczności nie przechodziły przez to samo i sami również nie chcemy przechodzić przez to ponownie – a to oznacza pilne zajęcie się zmianami klimatycznymi” – powiedział Jo Dodds, który zdecydował się na udział w pozwie zbiorowym.

„Oglądanie cierpiących zwierząt, w tym koali, niełazów i niezliczonych innych gatunków, było jednym z najbardziej bolesnych aspektów letnich pożarów. Ci, którzy przeżyli pożar, powiedzieli mi, że słuchanie krzyków zwierząt, gdy płomienie szły przez miasto, było przerażające” – podkreślił Dodds, pełniący funkcję przewodniczącego Bushfire Survivors for Climate Action. Organizacja ta zrzesza grupę osób poszkodowanych w pożarach australijskiego buszu, która domaga się od władz – zarówno stanowych, jak i federalnych – zdecydowanych działań na rzecz ochrony klimatu.

Czytaj także: Czy walcząc ze smogiem powstrzymamy zmiany klimatu?

W złożonym 20 kwietnia pozwie zwracają uwagę na skalę żywiołu, który zeszłego lata najsilniej dotknął Nową Południową Walię. Tylko w tym stanie spłonęło ok. 5 tys. hektarów terenu, a zniszczonych zostało ponad 2 tysiące domostw. Życie straciło tam co najmniej 25 osób, natomiast zginąć mogło nawet 800 milionów zwierząt.

Choć pożary australijskiego buszu są zjawiskiem sezonowym, w ostatnich latach stają się coraz bardziej dotkliwe. Ich skalę eksperci wiążą z postępującymi zmianami klimatu, wywołanymi przede wszystkim przez działalność człowieka.

_

Zdjęcie: Shutterstock/John Crux

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.