Udostępnij

Ogień w Kalifornii strawił już ponad 1,6 mln hektarów. Największe straty w historii

08.10.2020

Kalifornijska straż pożarna poinformowała, że w tym roku pożary strawiły już ponad 1,6 mln hektarów terenu (4 miliony akrów). Takiej skali żywiołu nie odnotowano nigdy w historii stanowych statystyk, a te są prowadzone od 1933 roku. Służby ostrzegają, że to jeszcze nie koniec sezonu, dlatego zniszczenia i liczba ofiar śmiertelnych będą wyższe.

Z ostatniego komunikatu kalifornijskiej straży pożarnej wynika, że w walkę z żywiołem jest zaangażowanych 16,6 tys. strażaków. Zmagają się oni z 23 skupiskami ognia oraz jednym szczególnie dużym pożarem, który rozciąga się na większym terytorium stanu.

Od początku roku w Kalifornii miało miejsce ponad 8,3 tys. pożarów, które łącznie pochłonęły ponad 1,6 mln hektarów terenu. Liczba ofiar śmiertelnych wynosi co najmniej 31 osób.

Czytaj także: Mieszkańcy Kalifornii zostają w domach przez złą jakość powietrza. Pożary mogą potrwać jeszcze tygodnie

W wydanym w poniedziałek (5.10) komunikacie straż ostrzega, że temperatury pozostaną wysokie w najbliższym czasie, przy niskim poziomie wilgotności powietrza.

Dopiero pod koniec tygodnia można się spodziewać opadów na północy Kalifornii. Walce z żywiołem nie sprzyjają też porywiste wiatry, dotykające zachodnią i południową część stanu.

Czytaj także: Ogromne ilości CO2 uwolnione podczas pożarów w USA mogą przyspieszyć zmiany klimatu

„Odkąd oficjalnie zaczęliśmy rejestrować dane (…) w 1933 roku, wszystkie lata z wielkimi pożarami utrzymywały się na poziomie znacznie niższym niż 4 miliony akrów spalonego areału. Aż do teraz” – napisano w mediach społecznościowych kalifornijskich służb pożarowych. „Ten rok jest jeszcze daleki od zakończenia, a potencjał pożarów pozostaje wysoki” – podkreślono.

_

Zdjęcie: Shutterstock/Toa55

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.