Udostępnij

Mieszkańcy Kalifornii zostają w domach przez złą jakość powietrza. Pożary mogą potrwać jeszcze tygodnie

15.09.2020

W Kalifornii i Oregonie nie ustają bezprecedensowe pożary, za których skalę odpowiadają m.in. długotrwałe susze i fala upałów. Zadymienie spowodowało nie tylko charakterystyczny kolor nieba – porównywany z filmem Blade Runner 2049 – ale i katastrofalną jakość powietrza w tamtejszych miastach. Służby m.in. w San Francisco ostrzegają przed zdrowotnymi skutkami narażenia na pyły zawieszone PM2.5 i PM10, których poziom może być wyższy niż wydaje się na podstawie własnych odczuć.

W poniedziałek służby w San Francisco ostrzegły mieszkańców przed przebywaniem na zewnątrz z powodu złej jakości powietrza, która może negatywnie oddziaływać na zdrowie – podaje lokalny oddział CBS News.

Szczególnie niekorzystne warunki utrzymują się w regionie od kilku dni, co ma związek z wysokim ciśnieniem atmosferycznym, które wpływa uspokajająco na wiatry.

Czytaj także: Tragiczne pożary w Kalifornii. Tysiące mieszkańców ewakuowanych, fatalna jakość powietrza

Niekorzystną sytuację potwierdzają także dane z portalu Plume Labs, gdzie można na bierząco sprawdzać stan powietrza notowany w Kalifornii. Przykładowo, we wtorek w kalifornijskim mieście Visalia notowano blisko 950 µg/m³ w przypadku pyłów zawieszonych PM2.5 i niemal 1500 µg/m³ PM10.

W komunikacie urzędnicy podkreślili, że niewskazany jest długotrwały wysiłek fizyczny na zewnątrz. Dotyczy to wszystkich, ale szczególnie osób z chorobami serca i układu oddechowego.

Zagrożenie nie musi być widoczne

„Oczyszczenie się powietrza z większej ilości zanieczyszczeń zajmuje znacznie więcej czasu niż w przypadku spotykanych normalnie emisji pyłów zawieszonych PM 2.5” – podkreśla dr Frank Freedman, meteorolog z Uniwersytetu Stanowego w San Jose, w rozmowie z ABC 7 News.

Czytaj także: Emisje spadają, smog zabija rzadziej. Nawet 11 tysięcy zgonów mniej

Freedman podkreśla przy tym, że ludzkie zmysły mogą nas w tym przypadku zawieść: nawet gdy nie czujemy dymu, jakość powietrza może być bardzo zła.

„To mylące. Popiół jest duży i ciężki… jednak te drobne cząstki są w zasadzie niewidoczne gołym okiem” – mówi Aaron Richardson z Centrum Zarządzania Jakością Powietrza w San Francisco Bay Area.

Kalifornijczycy zostają w domach.. tym razem przez pożary

New York Times podaje, że w związku z kataklizmem wiele osób w Kalifornii musiało spędzić miniony weekend w domach. Sezon na pożary jednak rozpoczął się stosunkowo niedawno, co oznacza, że mieszkańców może czekać jeszcze wiele dni z uciążliwym i niezdrowym powietrzem.

Lokalne media donoszą, że powoduje to przygnębienie wśród mieszkańców, który jeszcze niedawno rezygnowali z aktywności poza domem z powodu tzw. lockdownu. „Pracuję w domu, dlatego to bardzo przygnębiające. Cały dzień spędziłam w domu, a za oknem było pomarańczowo i ciemno. To było dziwne” – powiedziała jedna z mieszkanek San Francisco stacji ABC 7 News.

Czytaj także: „Bezpieczne” stężenia zanieczyszczeń zwiększają ryzyko rozwoju cukrzycy

„W wielu przypadkach pożary będą płonąć, dopóki nie skończy się paliwo lub nie nadejdą zimowe deszcze” – przekazał NYT ekolog Edward Smith z organizacji Nature Conservancy. Brak paliwa może oznaczać nie tylko całkowite wypalenie, ale i napotkanie fizycznych barier, takich jak granit, zbiorniki wodne lub nawadniane pastwiska. „Może to jeszcze potrwać kilka tygodni, zwłaszcza gdy służby pożarnicze na zachodzie USA są wspierane na tak niskim poziomie” – podkreśla Smith.

Najprawdopodobniej jednak w najbliższych dniach nastąpi przynajmniej chwilowa poprawa sytuacji, ze względu na zmianę pogody.

Klimat i pożary

Wybuch tegorocznych pożarów o bezprecedensowej skali eksperci wiążą m.in. z trwającą suszą i falami upałów. Winą za ich przebieg obarcza się natomiast przede wszystkim zmiany klimatyczne, spowodowane emisjami gazów cieplarnianych przez ludzkość.

Czytaj także: Smog widzisz i czujesz, gazów cieplarnianych – nie. “Skutki mogą być katastrofalne”

Na takim stanowisku stoją m.in. badacze z kilku amerykańskich ośrodków naukowych, którzy opublikowali przed kilkoma dniami badania na temat pożarów lasów górskich w Kalifornii.

“To badanie (…) jasno pokazuje, że odporność naszych lasów wobec pożarów znacznie spadła w cieplejszych i suchszych warunkach” – powiedział w oświadczeniu współautor badań, prof. Tom Veblen z University of Colorado Boulder. [Więcej na ten temat pisaliśmy TUTAJ.]

_

Zdjęcie: Shutterstock/hkalkan

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.