Udostępnij

Ogień w Kalifornii strawił już ponad 1,6 mln hektarów. Największe straty w historii

08.10.2020

Kalifornijska straż pożarna poinformowała, że w tym roku pożary strawiły już ponad 1,6 mln hektarów terenu (4 miliony akrów). Takiej skali żywiołu nie odnotowano nigdy w historii stanowych statystyk, a te są prowadzone od 1933 roku. Służby ostrzegają, że to jeszcze nie koniec sezonu, dlatego zniszczenia i liczba ofiar śmiertelnych będą wyższe.

Z ostatniego komunikatu kalifornijskiej straży pożarnej wynika, że w walkę z żywiołem jest zaangażowanych 16,6 tys. strażaków. Zmagają się oni z 23 skupiskami ognia oraz jednym szczególnie dużym pożarem, który rozciąga się na większym terytorium stanu.

Od początku roku w Kalifornii miało miejsce ponad 8,3 tys. pożarów, które łącznie pochłonęły ponad 1,6 mln hektarów terenu. Liczba ofiar śmiertelnych wynosi co najmniej 31 osób.

Czytaj także: Mieszkańcy Kalifornii zostają w domach przez złą jakość powietrza. Pożary mogą potrwać jeszcze tygodnie

W wydanym w poniedziałek (5.10) komunikacie straż ostrzega, że temperatury pozostaną wysokie w najbliższym czasie, przy niskim poziomie wilgotności powietrza.

Dopiero pod koniec tygodnia można się spodziewać opadów na północy Kalifornii. Walce z żywiołem nie sprzyjają też porywiste wiatry, dotykające zachodnią i południową część stanu.

Czytaj także: Ogromne ilości CO2 uwolnione podczas pożarów w USA mogą przyspieszyć zmiany klimatu

„Odkąd oficjalnie zaczęliśmy rejestrować dane (…) w 1933 roku, wszystkie lata z wielkimi pożarami utrzymywały się na poziomie znacznie niższym niż 4 miliony akrów spalonego areału. Aż do teraz” – napisano w mediach społecznościowych kalifornijskich służb pożarowych. „Ten rok jest jeszcze daleki od zakończenia, a potencjał pożarów pozostaje wysoki” – podkreślono.

_

Zdjęcie: Shutterstock/Toa55

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.