Udostępnij

Jak ogrzewać dom klimatyzatorem? Pokazuje to mieszkaniec małopolskiej wsi

03.05.2021

Razem z Czernichowskim Alarmem Smogowym pokazujemy kolejną historię mieszkańca, który wymienił emisyjny piec. Teraz postawił na ogrzewanie klimatyzatorem. Zamontował także panele fotowoltaiczne.

Nasz bohater mieszka w Zagaciu wraz z żoną i dwójką dzieci, w domu z 2017 roku o powierzchni 150 m2, wykonanym w standardzie NF15 (dom pasywny o rocznym zapotrzebowaniu na energię użytkową do celów ogrzewania wynoszące 15 kWh/m2).

Czytaj także: Pompa ciepła. Jak ją zamontować i jakie to koszty?

Ściany ocieplone są styropianem o grubości 25 cm, podłoga styropianem XPS o grubości 20 cm i dodatkowo styropianem o grubości 7 cm, natomiast poddasze wełną mineralną o grubości 38 cm. Zamontowano okna trzyszybowe i ciepłe drzwi. Całość stolarki ma współczynnik przenikania ciepła poniżej 0,8. Istotnym elementem jest wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła, której koszt aktualnie wynosi ok. 20 000 zł.

Z kotła na pellet do pompy ciepła

Pierwszym źródłem ogrzewania był piec na pellet. Instalacja (piec, grzejniki) kosztowała ok. 30 000 zł. Jest to koszt materiałów i robocizny. Roczne zużycie pelletu do ogrzewania i przygotowania ciepłej wody było na poziomie 2,5 tony, co daje ok. 2 500 zł na rok.

Nasz bohater postanowił zmienić źródło ogrzewania na bardziej ekologiczne i mniej obsługowe. Wybór padł na klimatyzator typu split, czyli pompę ciepła powietrze-powietrze. Zainstalowano nowy klimatyzator o mocy 2,6/3,2 kW (nominalne chłodzenie/grzanie). Sprawność sezonowa klimatyzatora to SCOP=4,6, co średnio pozwala uzyskać 4,6 kWh ciepła z 1 kWh prądu pobranego z sieci. Dodatkowo w łazience został zamontowany grzejnik elektryczny o mocy 500 W. Cała instalacja kosztowała ok. 4 000 zł.  Ciepłe lub zimne powietrze jest dystrybuowane w budynku w jednym punkcie. Kluczem w tym przypadku jest wentylacja mechaniczna, która przy braku poboru zimnego powietrza z zewnątrz (brak nieszczelności w oknach) i przy dobrym ociepleniu budynku, pozwala utrzymać równą temperaturę. W przypadku wentylacji grawitacyjnej jeden klimatyzator może być niewystarczający.

Czy ogrzewanie klimatyzatorem jest tańsze?

W sezonie grzewczym 2020/21 na ogrzewanie domu zużyto 1266 kWh prądu w taryfie G12w. Rzeczywiste zużycie prądu do ogrzewania z kilku miesięcy zamieszczamy poniżej. Daje to koszt ogrzewania na poziomie 650 zł rocznie. Klimatyzator wykorzystywany jest również do chłodzenia latem, co zwiększa roczne rachunki o 100 zł.

 class=
Zużycie prądu na potrzeby ogrzewania od stycznia do marca 2021

Do przygotowania ciepłej wody wykorzystywany jest bojler z grzałką elektryczną, uruchamiany tylko w taniej taryfie. Roczne zużycie prądu do przygotowania ciepłej wody kształtuje się na poziomie 2400 kWh, co daje ok. 1 000 zł rocznie. Jak szacuje nasz bohater, montaż pompy ciepła do przygotowania c.w.u. pozwoliłby obniżyć zużycie prądu do ok. 1 000 kWh rocznie. Szacowany koszt takiej pompy to 5-8 tyś zł.

Czytaj także: Chcą skończyć z nazywaniem węgla “eko”. ClientEarth pozywa dużego dystrybutora ekogroszku

Podsumowując, obecnie roczny koszt przygotowania ciepłej wody i ogrzewania domu naszego bohatera z utrzymywaną temperaturą na poziomie 22-23 stopnie Celsjusza wynosi ok. 1 750 zł rocznie (wraz z chłodzeniem domu latem).

 class=

Dodatkowo nasz bohater zainstalował instalację fotowoltaiczna o mocy 9,9 kWp. Koszt instalacji wyniósł 14 700 zł uwzględniając dofinansowanie na poziomie 60% z programu Czysta Energia Blisko Krakowa.

Instalacja fotowoltaiczna pokryje w przyszłości całe zapotrzebowanie na prąd z uwzględnieniem samochodu elektrycznego, jeśli taki pojawi się w garażu. Jako ciekawostkę możemy podać, że w lutym 2021 fotowoltaika pokryła całe zapotrzebowanie na ogrzewanie budynku, a roczne zapotrzebowanie na energię do ogrzewania zapewniłaby już znacznie mniejsza instalacja o mocy 2-3 kWp.

_

Źródło: Czernichowski Alarm Smogowy

Zdjęcie: Andrey_Popov/Shutterstock

Autor

SmogLab

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.