Udostępnij

Olga Tokarczuk: uznaję Odrę za osobę

22.02.2023

Pisarka i noblistka Olga Tokarczuk dołączyła do tysięcy ludzi, którzy domagają się, aby Odra otrzymała osobowość prawną. O swoim stosunku do rzeki, nad którą się wychowywała, opowiada w cyklu „Bez montażu”. – Myślę, że zatrucie Odry może być dla ludzi doświadczeniem pokoleniowym – ocenia.

Akcja uznania Odry za osobę prawną jest koordynowana przez grupę wolontariuszy zrzeszonych pod nazwą Plemię Odry. Ostatnio grupa rozpoczęła współpracę z Fundacją Olgi Tokarczuk, czego efektem jest m.in. godzinna rozmowa z pisarką, prowadzona przez Roberta Rienta – inicjatora całej akcji.

Jest starsza od nas, daje życie bytom

Noblistka przyznaje w wywiadzie, że Odra jest dla niej szczególną rzeką, ponieważ była z nią związana od dzieciństwa. – Kiedy myślę o Odrze, pojawiają mi się obrazy nie tej dzisiejszej Odry, ale tej uwolnionej od mostów, ramp, jeszcze dzikiej rzeki. W porównaniu do innych rzek ona wciąż jest dzika i dobrze, że tą dzikość zachowała – mówi Tokarczuk.

– Pamiętam obrazy Odry jako bytu potężnego, który jest nieustannie żywy, zmienny, a jednocześnie pozostaje w swoim kształcie. To coś fascynującego, co nawiązuje do słynnego powiedzenia, że „nie można wejść do tej samej rzeki”. Oczywiście można! Ale wchodzimy wtedy w jej inny stan, inny aspekt – kontynuuje.

Na pytanie, jakie znaczenie ma dla nas rzeka, pisarka odpowiada: jest ona naszym większym ciałem – Obraz tego, że jeden byt zawiera się w drugim, jest jednym z najbardziej przekonujących obrazów tego, w jaki sposób uczestniczymy w środowisku – przekonuje.

Co to znaczy, że rzeka jest żywa? Tokarczuk wylicza: ma kształt, który ulega procesowi zmiany; stanowi fakt historyczny, do którego możemy się odwoływać; wyznaczała granice; ma pamięć. – Odra jest miejscem, wokół którego istnieje cały system ekologiczny. Pojawia się w baśniach. Nie dosyć, że daje życie przyrodniczym bytom, daje też życie tym mitologicznym – zauważa Tokarczuk. – Jest starsza od nas. Kiedy stawałam jako dziecko nas jej brzegiem, wyobrażałam sobie, co ona teraz opowiada, choć nie znam jej języka – wspomina.

Walka o nadanie Odrze osobowości prawnej

Po katastrofie ekologicznej Odry, 17 sierpnia Robert Rient stworzył petycję do Rządu Rzeczypospolitej Polskiej, Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej i Prezesa Rady Ministrów w sprawie uznania Odry za osobę prawną. Mimo antropocentrycznego podejścia do natury, osobowość prawna rzek i innych części środowiska naturalnego staje się coraz popularniejsza. Coraz częściej taką konstrukcję uznają różne systemy prawne. Whanganui z Nowej Zelandii stała się pierwszą rzeką świata uznaną za osobę prawną. Takie samo rozwiązanie prawne zastosowano w Kanadzie, Indiach, Ekwadorze i Kolumbii. Natomiast w Europie szlak legislacyjny przeciera precedens hiszpański. Stanowi on przykład dla krajów, w których rozwój gospodarczy, rolniczy i turystyczny spowodował degradację środowiska i masowe wymieranie organizmów żywych.  

– Myślę, że zatrucie Odry może być dla ludzi doświadczeniem pokoleniowym. Rzeka, którą traktujemy jako matkę mitologiczną, nagle pokazuje swoją słabość; jest upadłą, skrzywdzoną boginią. Ten rodzaj rozpaczy i ruch oburzenia, który zapanował w mediach społecznościowych, był niesamowity. Dużo bardziej przeżywany niż inne klęski ekologiczne, których jesteśmy coraz częściej świadkami. Potwierdza to moją intuicję, że rola rzek w naszej tożsamości jest ogromna i zaczynamy proces uświadamiania tego – komentuje Tokarczuk.

Wywiad z noblistką to czwarty odcinek cyklu rozmów „Bez montażu”. Głos w nim zabrali również już: mecenas Karolina Kuszlewicz, profesor prawa Jerzy Bieluk, a także hydrolog Piotr Bednarek. Wszystkie nagrania oraz film „Osoba Odra – o rzece, która chce byś osobą” są dostępne tutaj.

Wielki marsz

Obecnie Plemię Odry jest skupione na koordynacji wielkiego marszu, który startuje 20 kwietnia. Jego trasa zaczyna się w miejscu, w którym rzeka się rodzi, a kończy w miejscu jej połączenia z morzem. W internecie trwa zbiórka na jego przygotowanie i organizację.

Rient zaprasza, by dołączyć do marszu w jakiejkolwiek formie – na kilka godzin, dni lub tygodni: – Będziemy szli od źródła rzeki do jej ujścia. Naszym celem jest nie tylko zwrócenie uwagi na wysokie zanieczyszczanie i zasolenie rzeki, które zagraża ponowną katastrofą. Chcemy dotrzymać towarzystwa tej z naszego plemienia, która od lat traktowana jest brutalnie, niczym przedmiot. Tymczasem rzeka jest żywa. To nie opowieść czy gra słów. Zależymy od dostępu do czystej wody. Zależymy od kondycji rzek. I chcemy by uznać Odrę za tą, którą jest – żywą.

Zobacz także nasz film o młodzieży, maszerujących i śpiewających dla Odry

Zdjęcie: Zbigniew Bodzek

Autor

Karolina Gawlik

Dziennikarka i pieśniarka, opiekunka projektu Mantra Ziemia łączącego świadomą sztukę i głęboką ekologię. Publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach najchętniej opowiada o prawdzie ludzkiego serca oraz naturze jako podmiocie. Autorka dokumentu „Świat do naprawy”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.