Udostępnij

Olga Tokarczuk: uznaję Odrę za osobę

22.02.2023

Pisarka i noblistka Olga Tokarczuk dołączyła do tysięcy ludzi, którzy domagają się, aby Odra otrzymała osobowość prawną. O swoim stosunku do rzeki, nad którą się wychowywała, opowiada w cyklu „Bez montażu”. – Myślę, że zatrucie Odry może być dla ludzi doświadczeniem pokoleniowym – ocenia.

Akcja uznania Odry za osobę prawną jest koordynowana przez grupę wolontariuszy zrzeszonych pod nazwą Plemię Odry. Ostatnio grupa rozpoczęła współpracę z Fundacją Olgi Tokarczuk, czego efektem jest m.in. godzinna rozmowa z pisarką, prowadzona przez Roberta Rienta – inicjatora całej akcji.

Jest starsza od nas, daje życie bytom

Noblistka przyznaje w wywiadzie, że Odra jest dla niej szczególną rzeką, ponieważ była z nią związana od dzieciństwa. – Kiedy myślę o Odrze, pojawiają mi się obrazy nie tej dzisiejszej Odry, ale tej uwolnionej od mostów, ramp, jeszcze dzikiej rzeki. W porównaniu do innych rzek ona wciąż jest dzika i dobrze, że tą dzikość zachowała – mówi Tokarczuk.

– Pamiętam obrazy Odry jako bytu potężnego, który jest nieustannie żywy, zmienny, a jednocześnie pozostaje w swoim kształcie. To coś fascynującego, co nawiązuje do słynnego powiedzenia, że „nie można wejść do tej samej rzeki”. Oczywiście można! Ale wchodzimy wtedy w jej inny stan, inny aspekt – kontynuuje.

Na pytanie, jakie znaczenie ma dla nas rzeka, pisarka odpowiada: jest ona naszym większym ciałem – Obraz tego, że jeden byt zawiera się w drugim, jest jednym z najbardziej przekonujących obrazów tego, w jaki sposób uczestniczymy w środowisku – przekonuje.

Co to znaczy, że rzeka jest żywa? Tokarczuk wylicza: ma kształt, który ulega procesowi zmiany; stanowi fakt historyczny, do którego możemy się odwoływać; wyznaczała granice; ma pamięć. – Odra jest miejscem, wokół którego istnieje cały system ekologiczny. Pojawia się w baśniach. Nie dosyć, że daje życie przyrodniczym bytom, daje też życie tym mitologicznym – zauważa Tokarczuk. – Jest starsza od nas. Kiedy stawałam jako dziecko nas jej brzegiem, wyobrażałam sobie, co ona teraz opowiada, choć nie znam jej języka – wspomina.

Walka o nadanie Odrze osobowości prawnej

Po katastrofie ekologicznej Odry, 17 sierpnia Robert Rient stworzył petycję do Rządu Rzeczypospolitej Polskiej, Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej i Prezesa Rady Ministrów w sprawie uznania Odry za osobę prawną. Mimo antropocentrycznego podejścia do natury, osobowość prawna rzek i innych części środowiska naturalnego staje się coraz popularniejsza. Coraz częściej taką konstrukcję uznają różne systemy prawne. Whanganui z Nowej Zelandii stała się pierwszą rzeką świata uznaną za osobę prawną. Takie samo rozwiązanie prawne zastosowano w Kanadzie, Indiach, Ekwadorze i Kolumbii. Natomiast w Europie szlak legislacyjny przeciera precedens hiszpański. Stanowi on przykład dla krajów, w których rozwój gospodarczy, rolniczy i turystyczny spowodował degradację środowiska i masowe wymieranie organizmów żywych.  

– Myślę, że zatrucie Odry może być dla ludzi doświadczeniem pokoleniowym. Rzeka, którą traktujemy jako matkę mitologiczną, nagle pokazuje swoją słabość; jest upadłą, skrzywdzoną boginią. Ten rodzaj rozpaczy i ruch oburzenia, który zapanował w mediach społecznościowych, był niesamowity. Dużo bardziej przeżywany niż inne klęski ekologiczne, których jesteśmy coraz częściej świadkami. Potwierdza to moją intuicję, że rola rzek w naszej tożsamości jest ogromna i zaczynamy proces uświadamiania tego – komentuje Tokarczuk.

Wywiad z noblistką to czwarty odcinek cyklu rozmów „Bez montażu”. Głos w nim zabrali również już: mecenas Karolina Kuszlewicz, profesor prawa Jerzy Bieluk, a także hydrolog Piotr Bednarek. Wszystkie nagrania oraz film „Osoba Odra – o rzece, która chce byś osobą” są dostępne tutaj.

Wielki marsz

Obecnie Plemię Odry jest skupione na koordynacji wielkiego marszu, który startuje 20 kwietnia. Jego trasa zaczyna się w miejscu, w którym rzeka się rodzi, a kończy w miejscu jej połączenia z morzem. W internecie trwa zbiórka na jego przygotowanie i organizację.

Rient zaprasza, by dołączyć do marszu w jakiejkolwiek formie – na kilka godzin, dni lub tygodni: – Będziemy szli od źródła rzeki do jej ujścia. Naszym celem jest nie tylko zwrócenie uwagi na wysokie zanieczyszczanie i zasolenie rzeki, które zagraża ponowną katastrofą. Chcemy dotrzymać towarzystwa tej z naszego plemienia, która od lat traktowana jest brutalnie, niczym przedmiot. Tymczasem rzeka jest żywa. To nie opowieść czy gra słów. Zależymy od dostępu do czystej wody. Zależymy od kondycji rzek. I chcemy by uznać Odrę za tą, którą jest – żywą.

Zobacz także nasz film o młodzieży, maszerujących i śpiewających dla Odry

Zdjęcie: Zbigniew Bodzek

Autor

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o ludziach, nauce i mieście. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.