Udostępnij

ONZ: Coraz większe zapotrzebowanie na mięso sprzyja kolejnym pandemiom

14.07.2020

Złe traktowanie zwierząt, kryzys klimatyczny, ciągły rozwój przemysłowych upraw i hodowli. To według ONZ jedne z głównych przyczyn występowania pandemii groźnych wirusów. W ich opanowaniu ma pomóc współpraca między służbą zdrowia oraz ekspertami od ochrony środowiska i weterynarii.

Według specjalistów ONZ pojawianie się kolejnych epidemii napędza siedem zjawisk. Wszystkie związane są z niewłaściwym traktowaniem zwierząt i dewastacją przyrody. Wirusom „pomaga” między innymi coraz większe zapotrzebowanie na mięso, przyspieszające rozwój niezrównoważonego rolnictwa – w tym ferm przemysłowych, gdzie mogą rozprzestrzeniać się kolejne choroby. Sytuację pogarsza kryzys klimatyczny i coraz bardziej agresywne wykorzystywanie dzikiej przyrody przez człowieka, co wpłynęło również na rozwój pandemii koronawirusa. Eksperci przypuszczają, że rozpoczęła się ona po spożyciu przez ludzi mięsa łuskowca, zakażonego tym patogenem.


ONZ zwraca uwagę na pochodzenie kolejnych groźnych dla ludzi wirusów. Okazuje się, że najczęściej są to właśnie zoonozy – a więc przechodzą na nas ze zwierząt. Było tak z najbardziej niebezpiecznymi patogenami, które pojawiały się w przeciągu ostatnich dekad. Chodzi między innymi o wirusy SARS, MERS czy Gorączkę Zachodniego Nilu.

„Z punktu widzenia nauki to jasne: jeśli nadal będziemy niszczyć nasze ekosystemy, możemy spodziewać się (…) stałego przepływu tych chorób ze zwierząt na ludzi” – mówił Inger Andersen, dyrektor wykonawczy Programu Środowiskowego ONZ.

Czytaj również: Koronawirus może być groźniejszy dla tych, którzy oddychają zanieczyszczonym powietrzem? Odpowiadamy

Jak poradzić sobie z kolejnymi zagrażającymi ludzkości wirusami? Według ONZ świat powinien brać przykład z Afryki. Jak zaznaczają specjaliści, kraje tego kontynentu wielokrotnie skutecznie radziły sobie z zoonozami, w tym z wirusem Ebola. Udawało się to między innymi dzięki stosowaniu strategii One Health – zakładającej współpracę systemu opieki zdrowotnej ze służbami weterynaryjnymi i specjalistami ochrony środowiska. Eksperci Narodów Zjednoczonych zalecają również odejście od wsparcia dla przemysłowych hodowli zwierząt i upraw. Przekonują, że musimy dążyć do pokojowego współistnienia dzikich ekosystemów i rolnictwa.

Naukowcy po raz kolejny zwracają uwagę na związek dewastacji przyrody z pojawianiem się zakaźnych chorób. Już w kwietniu uczeni z Uniwersytetu Stanforda krytykowali postępującą wycinkę lasów tropikalnych pod uprawy. Przez nie zwierzęta zapuszczają się w poszukiwaniu jedzenia do miast, których mieszkańcy są coraz bardziej narażeni na kontakt z nieznanymi dotąd nauce patogenami.

Źródło zdjęcia: QuiJu Song / Shutterstock

Autor

Marcel Wandas

Dziennikarz, autor między innymi Onetu, Holistic News i Weekend.Gazeta.pl. W przeszłości reporter radiowy związany między innymi z Radiem Kraków, Radiem Eska i Radiem Plus. Fan muzyki, bywalec festiwali, wielbiciel krakowskiej Nowej Huty, hejter krakowskiego smogu.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.