Udostępnij

Liczba katastrof związanych ze zmianami klimatu dwa razy większa niż w latach 80. i 90.

15.10.2020

Najnowszy raport Biura ONZ ds. Ograniczania Ryzyka Katastrof (UNDRR) pokazuje, jak z powodu zmian klimatycznych zwiększyła się skala kataklizmów dotykających ludzkość. Z danych zebranych na całym świecie wynika, że liczba katastrof związanych z ociepleniem planety była w minionych dwóch dekadach dwukrotnie wyższa, niż w poprzedzających je latach 1980-1999.

Raport opiera się na statystykach prowadzonych przez Centrum Badań nad Epidemiologią Katastrof (CRED). Organizacja monitoruje wydarzenia, w których zginęło 10 lub więcej osób oraz te, które dotknęły przynajmniej setkę ludzi. CRED bierze pod uwagę również sytuacje, w których ogłoszono stan wyjątkowy lub apelowano o pomoc międzynarodową.

W okresie między 2000 a 2019 rokiem odnotowano łącznie 7348 poważnych katastrof, w których życie straciło 1,23 mln osób, a w inny sposób dotkniętych nimi zostało 4,2 miliarda ludzi – wielu więcej niż jednym wydarzeniem. Straty finansowe oszacowano na 2,97 biliona (tysięcy miliardów) dolarów amerykańskich. Dla porównania: w latach 1980-1999 było to 4212 katastrof ze stratami szacowanymi na 1,63 biliona dolarów.

Czytaj także: 150 mln osób może popaść w skrajne ubóstwo. Winne zmiany klimatu, wojny i COVID-19

Z raportu wynika, że w największym stopniu za wzrost odpowiadają katastrofy związane ze zmianami klimatycznymi, w tym ekstremalne zjawiska pogodowe. W latach 1980-1999 takich zdarzeń odnotowano 3656, natomiast w ostatnich dwóch dekadach już 6681. 90 proc. wszystkich poważnych katastrof rejestrowanych przez CRED w latach 2000-2019 miało związek ze zmianami klimatu.

Najbardziej rozpowszechnionymi kataklizmami były powodzie i niszczycielskie burze. Liczba tych pierwszych wynosiła 1389 w latach 1980-1999, natomiast w ostatnich 20 latach już 3254. Jeśli chodzi o niszczycielskie burze, odnotowano ich 1457 w latach 1980-1999 i 2034 w ostatnich dwóch dekadach. Więcej było także m.in. susz i ekstremalnych upałów.

„Dobrowolne i świadome zniszczenie”

„Zaskakujące jest to, że dobrowolnie i świadomie kontynuujemy przyczynianie się do własnego zniszczenia” – napisali we wstępie do raportu Mami Mizutori z UNDRR oraz Debarati Guha-Sapir z CRED.

Czytaj także: Rocznie na świecie marnuje się 150 miliardów m3 gazu ziemnego. Jest spalany na polach naftowych

„Musimy zarządzać [ryzykiem – przyp. red.], jeśli chcemy uchronić planetę przed plagą ubóstwa, dalszą utratą gatunków i bioróżnorodności, eksplozją zagrożeń w miastach i najgorszymi konsekwencjami wzrostu temperatur” – podkreślają Mizutori i Guha-Sapir. Podkreślono przy tym, że kraje najbardziej uprzemysłowione nadal nie radzą sobie z osiągnięciem klimatycznych celów Porozumienia Paryskiego.

W związku z postępującą skalą problemu oceniono, że strategie adaptacyjne do skutków zmian klimatu w wielu krajach należy uznać za przestarzałe.

_

Z całością dokumentu można zapoznać się tutaj.

Zdjęcie: Shutterstock/ymphotos

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.