Udostępnij

Opolszczyzna ma nowe prawo antysmogowe. Ma przynieść 164 mln oszczędności

30.07.2020

Radni sejmiku województwa opolskiego przegłosowali uchwałę o programie ochrony powietrza. Dzięki niej poziomy toksycznych substancji w powietrzu mają nie przekraczać dopuszczalnych limitów do 2026 roku.

Dziś do tego celu jest daleko – szczególnie w sezonie grzewczym. Pod tym względem Opolszczyzna nie jest wyjątkiem na mapie Polski, gdzie wysokie stężenia pyłów PM10 i PM2,5 nikogo nie dziwią. Region zmaga się jednak również z innym problemem. Mieszkańcy Kędzierzyna-Koźla, drugiego co do wielkości miasta województwa, od lat oddychają toksycznym benzenem. Pochodzi on głównie z przemysłu i może zatruwać powietrze przez cały rok.– Program został oparty na analizach dla roku 2018, a wdrażanie działań zaplanowane zostało do 2026 roku – tak, aby w tym czasie osiągnąć poziomy dopuszczalne pyłu zawieszonego PM10 i PM2,5 oraz benzo(a)pirenu – mówił dyrektor Departamentu Środowiska Urzędu Marszałkowskiego, Manfred Grabelus.

Czytaj również: Kędzierzyn-Koźle dusi się benzenem. “Piki trwają całą noc i przekraczają 3 tysiące procent normy”

Do 2026 roku po tych problemach ma nie być śladu – a przynajmniej tak planują wojewódzcy urzędnicy. Nie obędzie się jednak bez wydania ogromnych pieniędzy. Na poprawę jakości powietrza region ma wydać prawie 56 milionów złotych, z których większość pójdzie na wymianę zanieczyszczających powietrze kotłów grzewczych.

Władze regionu zapowiadają też, że na poważnie wezmą się za termomodernizację. Pieniądze mają pochodzić w większości z państwowej kasy, między innymi z programów „Czyste powietrze” czy „STOP SMOG”.

Wydatki muszą być duże, ale wprowadzenie Programu ma przynieść też duże oszczędności – między innymi w ochronie zdrowia, która przyjmie mniej pacjentów zmagających się z chorobami związanymi z życiem w smogu. Budżet nie będzie musiał również pokrywać kosztów szkód środowiskowych. W ten sposób w ciągu sześciu lat województwo ma zaoszczędzić aż 164 miliony złotych.

Źródło zdjęcia: Pawel Uchorczak / Shutterstock

Autor

Marcel Wandas

Dziennikarz, autor między innymi Onetu, Holistic News i Weekend.Gazeta.pl. W przeszłości reporter radiowy związany między innymi z Radiem Kraków, Radiem Eska i Radiem Plus. Fan muzyki, bywalec festiwali, wielbiciel krakowskiej Nowej Huty, hejter krakowskiego smogu.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.