Udostępnij

Zielona szkoła bez smogu? Nie w Polsce! Zamiast spalin, dym z kopciucha [LIST]

19.04.2018

Córka Moniki Daniluk z Warszawa Bez Smogu wyjechała na zieloną szkołę na Mazurach. Miała odetchnąć świeżym powietrzem. Zamiast tego – pisze jej matka – oddycha dymem z kopciucha. A kierownictwo ośrodka nie widzi w tym nic złego.

Witam,
jestem mamą ośmioletniej dziewczynki, bardzo świadomej zagrożenia, jakie niesie ze sobą zanieczyszczone powietrze.
W ostatnich dniach dzieci uczestniczyły w szkolnym konkursie o smogu. Córka wymyśliła hasło: „Nie pal drewna, węgla, śmieci, bo z komina smog ci leci”. Rozmawiałyśmy też wtedy o normach na kotły, o wymianie dymiących pieców na Mazowszu do końca 2022 roku, o tym, że jeszcze przez min. cztery zimy będziemy musiały chować się w domu przed smogiem.
Wczoraj dzieci wyjechały z zasmogowanej dzielnicy Warszawy na zieloną szkołę na Mazury do Ośrodka Wczasowego Kulka. Bardzo się ucieszyłam! Las, wiosna, ciepło, świeże powietrze… może przejdą problemy z zatokami. Aż do czasu, kiedy dostałam zdjęcie dymiącego komina w ośrodku!
Jak to możliwe? Ośrodek, do którego dzieci jeżdżą na zielone szkoły, kolonie, na stronie internetowej opis: „wypoczynek w otoczeniu natury, z dala od zgiełku miasta”. O co chodzi? Szybki telefon do ośrodka i rozmowa z pracownikami – nie dosyć, że potwierdzili sytuację, to nie widzą w niej nic złego.
Piec jest w jednym z budynków mieszkalnych, ogrzewa cały ośrodek (woda i kaloryfery), pracuje całą dobę, nie ma żadnej klasy emisyjności (czyli jest to kopciuch) i wszystko jest w porządku – przecież przechodzi przeglądy kominiarskie, a ośrodek przechodzi kontrole sanepidu.
Mało tego, na początku pobytu podpisuje się zbiór zasad, w których jest mowa o prawie dzieci do korzystania z „czystego, wolnego od smogu i dymu tytoniowego powietrza”!

Kulkowy świat wypoczynku.
Kulkowy świat wypoczynku.

Widzę teraz, że Polska to nadal dziki kraj, jeśli chodzi o świadomość zagrożeń, które niesie ze sobą zanieczyszczone powietrze i powiązania tego ze zdrowiem dzieci. Trzeba wszystko sprawdzać przed wyjazdem. Nawet jeżeli dziecko wyjeżdża w ciepłe miesiące.
Jeśli kierownik ośrodka wypoczynkowego DLA DZIECI pyta mnie, jak inaczej niż tym piecem miałby ogrzewać budynki i wodę, to coś jest nie tak… Dlaczego na takich ośrodkach nie wymusza się zmiany sposobu ogrzewania? Dlaczego firmy mogą bezkarnie zanieczyszczać powietrze na terenie, na który zapraszają najmłodszych?
Będę pisać w tej sprawie m.in. do Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska, pewnie gdzieś dalej.
Nie można tego tak zostawić. Mamy rok 2018, XXI wiek.

Monika Daniluk

Warszawa Bez Smogu

Autor

SmogLab

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.