Udostępnij

Wysychamy. Ostatnie susze w Europie były najbardziej dotkliwymi od 2 tysięcy lat

22.03.2021

Okazuje się, że susze obserwowane w ostatnich latach na Starym Kontynencie były najbardziej dotkliwymi od ponad 2 tys. lat – wynika z badań międzynarodowego zespołu, który przeanalizował fragmenty dębów z Europy Środkowej. Najstarsze z nich pamiętają czasy świetności Cesarstwa Rzymskiego.

Międzynarodowy zespół badawczy, pod kierownictwem naukowców z Cambridge, zbadał europejskie dęby, by znaleźć ślady minionych sezonów letnich na Starym Kontynencie. Analiza wnętrza drzew – zarówno żywych, jak i martwych – pozwoliła uzyskać obraz zmian na przestrzeni ponad dwóch tysiącleci. Wyniki zostały opublikowane w czasopiśmie naukowym „Nature Geoscience„.

„Rezultaty naszych badań pokazują, że susze, jakich doświadczaliśmy w ciągu ostatnich pięciu lat, są niezwykłe dla Europy Środkowej” – powiedział w oświadczeniu prof. Ulf Büntgen z Wydziału Geografii University of Cambridge.

Czytaj także: Klimatolodzy: duże różnice temperatur to sygnał zmian w klimacie

Łącznie naukowcy z Wielkiej Brytanii, Niemiec, Czech i Szwajcarii przebadali 27 tys. próbek ze 147 europejskich dębów. Pochodziły one m.in. ze stanowisk archeologicznych, budowli historycznych, a także żywych drzew rosnących w Czechach i Bawarii. Na podstawie specjalistycznej analizy izotopów węgla i tlenu zbadano warunki panujące latem w Europie w ostatnich 2110 latach.

Susze to zagrożenie dla rolnictwa i leśnictwa

Choć w badanym okresie znalazły się wyjątkowo wilgotne, jak i niezwykle suche sezony letnie, sytuacja z ostatnich kilku lat okazała się najbardziej katastrofalna. „Zaobserwowaliśmy gwałtowny spadek [opadów – przyp. red.] po stuleciach powolnego, choć znaczącego spadku, co jest szczególnie niepokojące dla rolnictwa i leśnictwa” – powiedział współautor badania, prof. Mirek Trnka z CzechGlobe Research Centre w Brnie w Czechach. „Bezprecedensowe zamieranie lasów w dużej części Europy Środkowej potwierdza nasze wyniki” – podkreślił Trnka.

Czytaj także: Migranci klimatyczni. Od września aż 10 milionów ludzi musiało opuścić swoje domy

Według autorów badania gwałtowne załamanie po 2015 roku ma najprawdopodobniej związek z antropogenicznym ociepleniem klimatu. „Zmiany klimatyczne nie oznaczają, że wszędzie będzie sucho. Niektóre miejsca mogą być nawet bardziej wilgotne lub zimniejsze, jednak częstsze staną się ekstremalne warunki. Może to mieć katastrofalne skutki dla rolnictwa, ekosystemów i całych społeczeństw” – powiedział prof. Büntgen.

_

Z pełnymi wynikami wspomnianych badań można zapoznać się tutaj.

Zdjęcie: Shutterstock/juerginho

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.