Udostępnij

Oszczędzanie energii w domu? 7 kroków pozwoli zmniejszyć rachunki

29.11.2022

Oszczędzanie energii ma uzasadnienie ekologiczne i – co szczególnie odczuwalne w tym sezonie – ekonomiczne. Kryzys energetyczny oraz inflacja zmuszają nas do redukowania kosztów wszędzie, gdzie jest to możliwe. Również w gospodarstwie domowym można sporo zaoszczędzić, stosując się do prostych wskazówek.

Poza przykładami oczywistymi, jak np. wyłączanie światła wychodząc jako ostatnia osoba z danego pomieszczenia, opracowaliśmy kilka mniej szablonowych rad. Każda z nich łączy racjonalne podejście do zużycia energii z działaniem sprzyjającym naszemu budżetowi domowemu oraz samemu środowisku.

Zmywarkę i pralkę uruchamiamy dopiero, gdy są zapełnione

Pierwsza, niezwykle łatwa do stosowania wskazówka to gotowanie w czajniku takiej ilości wody, jaka jest nam potrzebna, zamiast zagotowywania maksymalnej pojemności 1,7 l chcąc wypić np. 0,25 l pozwala na oszczędzanie energii.

Dotyczy to również włączania zmywarki dopiero wtedy, kiedy zostanie maksymalnie zapełniona.

Sytuacja wygląda podobnie w przypadku pralki – uruchamianie jej w momencie, w którym jesteśmy w stanie zapełnić ubraniami cały bęben, pozwala na realne oszczędzanie energii.

Odpowiedni palnik pomaga oszczędzać energię

Oszczędzanie energii to również dostosowywanie wielkości używanego palnika do średnicy dna garnka lub patelni. Dotyczy to zarówno płyt indukcyjnych, jak i kuchenek gazowych oraz elektrycznych.

Stand by niepotrzebnie zużywa energię

Bardzo popularne i powszechnie uznane za „wygodne” jest stosowanie trybu stand by. Tymczasem nie należy pozostawiać urządzeń w trybie czuwania (stand-by), ponieważ wtedy niepotrzebnie zużywają energię. Dotyczy to np. telewizorów i innych sprzętów domowych.

Bojler i przepływowy podgrzewacz wody a oszczędzanie energii

Osoby posiadające bojler mogą ustawić maksymalną temperaturę, do której będzie podgrzewana woda. Warto wybrać taką temperaturę, jaka rzeczywiście jest dla nas komfortowa, zamiast zanadto podgrzewać wodę, niepotrzebnie zużywając energię.

Analogicznie wygląda kwestia posiadaczy przepływowego podgrzewacza wody, choć takie urządzenie pozwala ustawić nie maksymalną, a każdorazową temperaturę, do której będzie się nagrzewała woda, gdy użyjemy kurka z ciepłą. Warto mieć na uwadze, żeby zbędnie nie zawyżać docelowej temperatury np. do 45 st. C, jeśli kąpiemy się w wodzie o temp. 40 st. C.

Żarówki energooszczędne nie są jednak najlepszym wyborem, gdy chcemy oszczędzać energię

Chcąc realnie oszczędzać energię należy używać żarówek LED, zamiast standardowych, a nawet energooszczędnych. Te ostatnie mają układ zapłonowy, który pobiera dużo prądu w momencie rozruchu. Energooszczędne są więc tylko z nazwy, szczególnie, jeśli włącza się światło na krótko.

Temperatura w mieszkaniu ma zapewnić komfort cieplny, nie nadszarpując budżetu domowego

Ustawiając temperaturę w mieszkaniu – jeśli mamy taką możliwość – także nie zawyżajmy jej do np. 23 st. C, jeśli dobrze czujemy się w 19-20 st. C. Niektórzy mogą regulować to także dzięki termostatom na kaloryferach. Nie ustawiajmy podzielnika na „5”, gdy komfortowo czujemy się już na „3” lub „4”.

Używanie włączników światła z podzielnikami pozytywnie wpływa na rachunki za prąd

Dla posiadaczy lamp wielożarówkowych, dobrym rozwiązaniem są włączniki światła z podzielnikami, pozwalające włączyć np. konkretne dwie z czterech żarówek lampy. Ewentualnie w celu oszczędności energii, część niepotrzebnych żarówek można wykręcić.

Zdjęcie tytułowe: lovelyday12/Shutterstock

Autor

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Jej teksty ukazują się też w Onet.pl. Współpracuje również z Odpowiedzialnym Inwestorem. Pisze przede wszystkim o gospodarce odpadami, edukacji ekologicznej, zielonych inwestycjach, transformacji systemu żywności i energetycznej. Preferuje społeczne ujęcie tematu. Zainteresowania: ochrona przyrody; przede wszystkim GOZ i OZE, eco-lifestyle oraz psychologia.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.