Marnowanie wody to globalny problem. Wiele państw, w tym Polska, nie ma dużych jej zapasów. W dobie kryzysu klimatycznego oraz żywnościowego i rosnących rachunków tym bardziej powinniśmy zwrócić uwagę na fakt, że oszczędzanie wody stało się koniecznością.
Przedstawiamy kilka sposobów, które pozwolą na proste i niewymagające wysiłku oszczędzanie wody w gospodarstwie domowym.
Prysznic zamiast wanny
Często wymienianym, banalnym wręcz działaniem oszczędzającym wodę jest branie prysznica zamiast kąpieli w wannie. Kąpiel w wannie to około 150 l zużytej wody, czyli kilka razy więcej niż w czasie szybkiego prysznica. Taki wybór pomoże zaoszczędzić nam na rachunkach za wodę i przyczyni się dla dobra planety.
Mycie naczyń w zmywarce
Wiadomo, że jest to ekonomiczniejsza i bardziej ekologiczna metoda. Wymaga niewielkiej inwestycji na początku, jednak bardzo szybko się zwraca. Jeśli nie możemy sobie pozwolić na zmywarkę, np. ze względu na brak miejsca, warto pamiętać, że mycie naczyń pod bieżącą wodą wygeneruje dużo większe zużycie, niż napuszczenie wody do zlewozmywaka i wyszorowanie ich przy zakręconym kranie.
Zakręcanie kurka podczas mycia zębów
Kolejny dziecinnie prosty sposób na oszczędzenie sporej ilości wody w skali miesiąca. Wiele osób z przyzwyczajenia nie zakręca kurka z wodą podczas szczotkowania zębów czy mycia się, podczas gdy wystarczyłoby ten kurek zakręcić i odkręcić ponownie na czas płukania. Niby niewiele, a jednak wiele.
Ekologiczne spłuczki do toalety
Takie spłuczki stają się coraz popularniejsze. W przeciwieństwie do klasycznych spłuczek z jednym przyciskiem i pojedynczym systemem spłukiwania, mają podwójny system z dwoma przyciskami. Mniejszy zużywa zaledwie 3 l wody, a większy 6 l. To spora różnica, bo konwencjonalna spłuczka podczas jednego spłukania zużywa aż 9 l wody. Co miesiąc można dzięki temu sporo oszczędzić.
Naprawa zepsutej armatury
Nieszczelny kran prowadzi do sporych strat wody, a co za tym idzie także do wzrostu rachunków. Warto regularnie sprawdzać czy nasza armatura nie przecieka. W skali roku pozwala to na znaczne oszczędzenie i wody i pieniędzy.
Używanie deszczówki
Wodę deszczową można gromadzić w specjalnych beczkach i wykorzystać podczas prac domowych oraz sprzątania wokół domu. Doskonale sprawdzi się do mycia podłóg, samochodów oraz pomieszczeń zewnętrznych. Poleca się także podlewać nią kwiaty.
Czytaj również: Mała retencja – chroni przed suszą i powodzią. Jak działa?
Źródło:kb.pl
Zdjęcie: Anna Nikonorova/Shutterstock