Udostępnij

Oszczędzanie wody nie musi oznaczać wyrzeczeń [6 kroków]

03.07.2022

Marnowanie wody to globalny problem. Wiele państw, w tym Polska, nie ma dużych jej zapasów. W dobie kryzysu klimatycznego oraz żywnościowego i rosnących rachunków tym bardziej powinniśmy zwrócić uwagę na fakt, że oszczędzanie wody stało się koniecznością.

Przedstawiamy kilka sposobów, które pozwolą na proste i niewymagające wysiłku oszczędzanie wody w gospodarstwie domowym.

Prysznic zamiast wanny

Często wymienianym, banalnym wręcz działaniem oszczędzającym wodę jest branie prysznica zamiast kąpieli w wannie. Kąpiel w wannie to około 150 l zużytej wody, czyli kilka razy więcej niż w czasie szybkiego prysznica. Taki wybór pomoże zaoszczędzić nam na rachunkach za wodę i przyczyni się dla dobra planety.

Mycie naczyń w zmywarce

Wiadomo, że jest to ekonomiczniejsza i bardziej ekologiczna metoda. Wymaga niewielkiej inwestycji na początku, jednak bardzo szybko się zwraca. Jeśli nie możemy sobie pozwolić na zmywarkę, np. ze względu na brak miejsca, warto pamiętać, że mycie naczyń pod bieżącą wodą wygeneruje dużo większe zużycie, niż napuszczenie wody do zlewozmywaka i wyszorowanie ich przy zakręconym kranie.

Zakręcanie kurka podczas mycia zębów

Kolejny dziecinnie prosty sposób na oszczędzenie sporej ilości wody w skali miesiąca. Wiele osób z przyzwyczajenia nie zakręca kurka z wodą podczas szczotkowania zębów czy mycia się, podczas gdy wystarczyłoby ten kurek zakręcić i odkręcić ponownie na czas płukania. Niby niewiele, a jednak wiele.

Ekologiczne spłuczki do toalety

Takie spłuczki stają się coraz popularniejsze. W przeciwieństwie do klasycznych spłuczek z jednym przyciskiem i pojedynczym systemem spłukiwania, mają podwójny system z dwoma przyciskami. Mniejszy zużywa zaledwie 3 l wody, a większy 6 l. To spora różnica, bo konwencjonalna spłuczka podczas jednego spłukania zużywa aż 9 l wody. Co miesiąc można dzięki temu sporo oszczędzić.

Naprawa zepsutej armatury

Nieszczelny kran prowadzi do sporych strat wody, a co za tym idzie także do wzrostu rachunków. Warto regularnie sprawdzać czy nasza armatura nie przecieka. W skali roku pozwala to na znaczne oszczędzenie i wody i pieniędzy.

Używanie deszczówki

Wodę deszczową można gromadzić w specjalnych beczkach i wykorzystać podczas prac domowych oraz sprzątania wokół domu. Doskonale sprawdzi się do mycia podłóg, samochodów oraz pomieszczeń zewnętrznych. Poleca się także podlewać nią kwiaty.

Czytaj również: Mała retencja – chroni przed suszą i powodzią. Jak działa?

Źródło:kb.pl

Zdjęcie: Anna Nikonorova/Shutterstock

Autor

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Jej teksty ukazują się też w Onet.pl. Współpracuje również z Odpowiedzialnym Inwestorem. Pisze przede wszystkim o gospodarce odpadami, edukacji ekologicznej, zielonych inwestycjach, transformacji systemu żywności i energetycznej. Preferuje społeczne ujęcie tematu. Zainteresowania: ochrona przyrody; przede wszystkim GOZ i OZE, eco-lifestyle oraz psychologia.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.