Udostępnij

Papierowe słomki z wyższym śladem węglowym niż plastikowe. Tylko czy w ogóle ich potrzebujemy?

03.03.2020

Taki zaskakujący wynik dała analiza przeprowadzona przez amerykańską firmę Office Climate Solutions (OCS). Wyliczenia pokazują, że papierowe słomki do napojów pozostawiają po sobie dużo wyższy ślad węglowy od konwencjonalnych rurek z plastiku.

Autorka raportu, Sarah Schwartz z OCS, przypomina jednak o ważnej różnicy między plastikiem i papierem. Ten drugi o wiele łatwiej się rozkłada, co przyczynia się do mniejszego zanieczyszczenia środowiska. Sytuacja skomplikuje się jednak, gdy spojrzymy na wyniki dotyczące emisji gazów cieplarnianych.

Schwartz oparła się w swojej pracy na danych z amerykańskiej Agencji na rzecz Ochrony Przyrody (EPA). Według niej produkcja polipropylenu (zazwyczaj używanego do produkcji plastikowych słomek) odpowiada za nieco ponad 1,7 tony dwutlenku węgla na każdą tonę wytworzonego materiału. W przypadku papieru wartość ta idzie do góry, osiągając średnio prawie 10 ton CO2 na tonę materiału. Po przełożeniu tych danych na ważącą jeden gram słomkę wychodzi, że ta papierowa pozostawia po sobie ponad pięć razy więcej CO2 niż plastikowa.

Rozwiązaniem może być używanie wielorazowych słomek. Co ciekawe, i w tym przypadku rywalizację na ślad węglowy wygrywa plastik. By zredukować swój ślad węglowy, rurek z tworzywa sztucznego musimy użyć przynajmniej siedem razy. Użycie metalowej słomki „zwraca się” wolniej, bo po 29 użyciach.

Oczywiście pozostaje też trzecie, nieco kontrowersyjne wyjście: po prostu nie używać słomek. Niektórzy twierdzą, że wcale nie zmieniają one smaku napoju, który orzeźwia w równym stopniu, a w weekend zawartość alkoholu w drinku pozostaje taka sama. Czy w to wierzyć? Najlepiej przekonać się samemu.

Źródło zdjęcia: Daisy Daisy / Shutterstock

Autor

Marcel Wandas

Dziennikarz, autor między innymi Onetu, Holistic News i Weekend.Gazeta.pl. W przeszłości reporter radiowy związany między innymi z Radiem Kraków, Radiem Eska i Radiem Plus. Fan muzyki, bywalec festiwali, wielbiciel krakowskiej Nowej Huty, hejter krakowskiego smogu.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.