Udostępnij

Park Narodowy Salonga nie jest już zagrożony! Wielki sukces przyrodników

23.08.2021

Park Narodowy Salonga znika z listy zagrożonych miejsc światowego dziedzictwa. Taką decyzję podjął Komitet Światowego Dziedzictwa, który działa przy UNESCO. To rezultat misji obserwacyjnej, która uznała, że wysiłki podejmowane na rzecz ochrony Salonga przynoszą efekty. Kongijski las deszczowy na listę miejsc światowego dziedzictwa w zagrożeniu trafił w 1999 roku. Powodem była eksploatacja, która zagrażała jego istnieniu.

Park Narodowy Salonga znajduje się w Kongo. Jest to największy obszar chronionego lasu deszczowego w Afryce. Zajmuje powierzchnię 3,6 mln hektarów. Odgrywa bardzo ważną rolę w systemie klimatycznym ziemi. Jest też wielkim „zbiornikiem” dwutlenku węgla. Funkcjonuje w nim bardzo różnorodny ekosystem. Żyje tam wiele wyjątkowych i zagrożonych gatunków zwierząt. Takich jak na przykład szympansy bonobo, które rozsławił prymatolog Frans de Waal. Ale także słonie leśne oraz kongijskie pawie, które występują tylko w dorzeczu Kongo.

Park Narodowy Salonga. Paw kongijski.
Paw kongijski w ZOO w Antwerpii. W naturze te zwierzęta można spotkać tylko w Salonga. Fot. Wikimedia/Frank Wouters.

Dlatego jego ochrona była przedmiotem międzynarodowego zainteresowania.

Czytaj także: David Attenborough: Zmierzamy do katastrofy jak ludzie w Czarnobylu!

Park Narodowy Salonga na liście zagrożonych miejsc światowego dziedzictwa

Były to też powody, dla których Park Narodowy Salonga został wpisany na listę miejsc światowego dziedzictwa. Kiedy wpisywano go na nią w 1984 roku argumentowano, że jest to miejsce, w którym przetrwał niemal nienaruszony i bardzo rzadki ekosystem, który – dodatkowo – funkcjonuje na tak dużym obszarze, że wciąż zapewnia gatunkom możliwość ewoluowania. To wyjątek na dzisiejszej Ziemi, na której zostało bardzo mało dzikich obszarów.

15 lat później uznano jednak, że jego istnienie jest zagrożone. Powodów było kilka. Najważniejsze to presja ze strony ludzi, którzy kłusowali w parku i wypalali las deszczowy pod uprawy rolne. Ale także planowane odwierty w poszukiwaniu ropy naftowej. Presja środowiska międzynarodowego oraz wysiłki podejmowane przez kongijski rząd pozwoliły jednak ograniczyć kłusownictwo. Zdecydowano się także na porzucenie planów pól naftowych.

Dzięki temu udało się ustabilizować populację gatunków takich jak bonobo.

Bonobo. Park Salonga.
Szympansy bonobo. Fot. Shutterstock/Sergey Uryadnikov.

To przyniosło decyzję Komitetu Światowego Dziedzictwa o skreśleniu Parku Narodowego Salonga z listy miejsc zagrożonych. Ta jest wielkim sukcesem przyrodników. Trzeba jednak pamiętać, że las deszczowy dorzecza Kongo, drugi największy las deszczowy świata, to nie tylko Salonga. Park ma powierzchnię 3,6 mln hektarów.

Całość to około 178 mln hektarów. Wylesianie postępuje w tempie ok. 300 tys. hektarów rocznie.

Czytaj także: Największe zagrożenia dla świata. W 15 lat zmieniło się wszystko!

Zdjęcie w nagłówku: Słoń leśny sfotografowany w dorzeczu Kongo. Shutterstock/Michal Varga.

Autor

Tomasz Borejza

Dziennikarz naukowy. Członek European Federation For Science Journalism. Publikował w Tygodniku Przegląd, Przekroju, Onet.pl, Coolturze, a także w gazetach lokalnych i branżowych. Bloguje na Krowoderska.pl.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.