Udostępnij

Nie będzie kolejnej kopalni na Śląsku? Sąd blokuje „Paruszowiec”

29.01.2021

Wszystko wskazuje na to, że nowa kopalnia w Rybniku nie powstanie. Dzisiejszy wyrok Sądu Administracyjnego w Gliwicach w praktyce blokuje eksploatację złoża „Paruszowiec”. Z takiej decyzji cieszą się lokalni aktywiści i władze miasta.

„Paruszowiec” od samego początku boryka się z kłopotami. Przeciwko powstaniu kopalni zmobilizowali się nie tylko mieszkańcy, ale również rada i prezydent miasta. Rybniczanie obawiali się szkód górniczych. Podważali też w sens inwestowania w górnictwo i zwracali uwagę na wątpliwą reputację firmy zainteresowanej wydobyciem.

„Paruszowiec” zablokowany przez miasto. Wojewoda przeciw decyzji Rady Miasta

Złoża w Rybniku chce eksploatować firma „Bapro” z Dąbrowy Górniczej. Według Krajowego Rejestru Sądowego niewielka spółka dysponuje zaledwie 10 tys. złotych kapitału zakładowego. Co ciekawe, na stronie przedsiębiorstwa już w pierwszym zdaniu opisu „Paruszowca” przeczytamy, że „inwestycja budzi szereg kontrowersji”. Dalej czytamy jednak, że kopalnia będzie opierać się na wykorzystaniu „nowoczesnych i bezpiecznych technologii”. „Bapro” chce włożyć w budowę kopalni 8 miliardów złotych i dać pracę trzem tysiącom osób.

W kwietniu zeszłego roku miejscy radni uchwalili jednak nowy plan zagospodarowania przestrzennego. Dokument zabraniał powstawania obiektów górniczych w miejscu planowanej kopalni. Nadzieje inwestora na stworzenie „kompleksu energetycznego” powróciły wraz z decyzją śląskiego wojewody. Wydał tak zwane rozstrzygnięcie nadzorcze, które zmieniło uchwalony przez rybnicką Radę Miasta plan – tak, by „Paruszowiec” nadal mógł powstać. Prezydent Rybnika postanowił walczyć o zatrzymanie inwestycji w Sądzie Administracyjnym w Gliwicach. Ten zdecydował o powrocie do planu w brzmieniu ustalonym przez radnych.

Rybnik jeszcze czeka ze świętowaniem

Z takiego rozwiązania zadowolona jest uczestnicząca w postępowaniu Fundacja Frank Bold.

„Plan miejscowy wchodzi w życie, a inwestor nie będzie wstanie uzyskać niezbędnych pozwoleń. W przebiegu postępowania złożyliśmy do sądu opinię, w której wskazaliśmy na liczne, poważne naruszenia prawa, jakich dopuścił się Wojewoda wydając zaskarżone rozstrzygnięcie” – czytamy w facebookowym wpisie na profilu Fundacji

– Cieszę się z tej decyzji. Dobrze, że oddalamy się od scenariuszy, w których w regionie powstają kolejne kopalnie. Z tyłu głowy mam jednak obawę, że wojewoda może się jeszcze odwołać – mówi Michał Mroszczak z inicjatywy „NIE dla eskploatacji złoża Paruszowiec” – Na razie czekamy na uzasadnienie dla wyroku. Bez niego trudno będzie ocenić, jak bardzo było ono mocne i jak duże będą możliwości do składania odwołań.

Wyrok z ostrożnością komentują też władze Rybnika. Również one zaznaczają, że wojewoda może powrócić do sprawy.

– Miejmy nadzieję, że tego nie zrobi. Ten bój jeszcze się nie skończył – zaznacza nasza rozmówczyni – mówiła portalowi Rybnik.com.pl Agnieszka Skupień, rzeczniczka rybnickiego magistratu.

Nie tylko „Paruszowiec”

To kolejna węglowa inwestycja, która staje pod znakiem zapytania. Przeciwko planom kopalni protestował również Imielin. Pod powierzchnią 9-tysięcznego miasta wydobycie planowała Polska Grupa Górnicza. Państwowy gigant miał już nawet pozytywną opinie Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska z rygorem natychmiastowej wykonalności. Plany pokrzyżowały protesty mieszkańców, którzy odwoływali się od decyzji. Wreszcie inwestycję zablokowała Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska. Mimo to PGG na razie nie ogłasza odwrotu z Imielina.

Węgiel ma być wydobywany też częściowo pod terenem Poleskiego Parku Narodowego na Lubelszczyźnie. Planowana jest tam kopalnia „Jan Karski”, może też dojść do eksploatacji złoża Sawin. Za obie inwestycje odpowiadają australijskie spółki wydobywcze, a protestuje przeciwko nim Towarzystwo na rzecz Natury i Człowieka. Według aktywistów osiadanie gruntów może zagrozić istnieniu poleskich bagien Bubnów i Staw. Oba są ważną częścią ekosystemu Parku Narodowego i ostoją wielu rzadkich gatunków.

Walka o kolejne węglowe inwestycje pozostaje w cieniu rozmów o przyszłości górnictwa. Według rządu wydobycie ma ustać w 2049 roku. Na razie negocjacje obejmują jednak tylko Polską Grupę Górniczą. W kolejce czekają inne publiczne spółki: Tauron Wydobycie i Lubelski Węgiel. Jednocześnie trwają negocjacje rządu ze śląskimi związkami, które w zamian za zamknięcie kopalni żądają licznych przywilejów. Chodzi między innymi o gwarancję utrzymania miejsc pracy, podwyżki i powrót do planów spalania węgla w planowanym bloku C elektrowni Ostrołęka.

A co z firmami, w których udziałów nie ma skarb państwa? Ich rządowe plany i negocjacje nie obejmują.

– Co robią prywatne spółki, to ich sprawa – stwierdził na antenie „Trójki” Artur Soboń, odpowiedzialny za rozwój górnictwa wiceminister aktywów państwowych.

Źródło zdjęcia: Curioso.Photography / Shutterstock

Autor

Marcel Wandas

Dziennikarz, autor między innymi Onetu, Holistic News i Weekend.Gazeta.pl. W przeszłości reporter radiowy związany między innymi z Radiem Kraków, Radiem Eska i Radiem Plus. Fan muzyki, bywalec festiwali, wielbiciel krakowskiej Nowej Huty, hejter krakowskiego smogu.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.