Udostępnij

Paryż kontra samochody. Całe miasto z ograniczeniem prędkości do 30 km/h

16.01.2024

Stolica Francji wprowadziła limit prędkości do 30 km/h na większości ulic. W ten sposób chce zadbać o środowisko, zmniejszyć hałas, a także zachęcić mieszkańców do przesiadki do komunikacji miejskiej. Ograniczenie prędkości w Paryżu nie jest dla Francuzów nowością – na podobny krok zdecydowały się już m.in. Grenoble, Montpellier i Tuluza.

Koniec wakacji to w Paryżu także koniec szybkiej jazdy do miejskich drogach. Na większości ulic już pod koniec sierpnia ustawiono znaki informujące o ograniczeniu prędkości do 30 km/h. Teraz obowiązuje wszędzie z wyjątkiem głównych obwodnic i autostrad. Na obwodnicy nadal będzie można jechać z prędkością 70 km/h. Z kolei po Polach Elizejskich kierowcy mogą rozpędzić się do 50 km/h. Choć przy ruchu, jaki tam panuje, nie będzie to łatwe.

Właśnie o ten nadmierny ruch w stolicy chodzi. Władze miasta chcą, by więcej osób korzystało z transportu publicznego czy rowerów. Limit prędkości ma w tym pomóc.

„Przytłaczająca większość śmiertelnych wypadków jest spowodowana przez samochody, ciężarówki, a także motocykle i skutery, które jeżdżą zbyt szybko” – zwraca uwagę David Belliard z paryskiego ratusza. Dodaje również, że zmiana jest „ogromnym postępem”. To już kolejna decyzja wywołująca oburzenie wśród kierowców. Stoi za nią mer Paryża Anne Hidalgo, która wcześniej m.in. zamknęła bulwary nad Sekwaną dla ruchu samochodowego, zmniejszyła (i nadal zmniejsza) liczbę miejsc parkingowych, a także wytyczyła nowe ścieżki rowerowe.

Jak przekonują urzędnicy, dzięki limitom prędkości, poprawi się nie tylko bezpieczeństwo, ale także jakość powietrza. Cały ruch w mieście się upłynni. „Nie będzie potrzeby częstego hamowania” – wyjaśnia Belliard.

Niedawne badanie, które opublikował „Le Parisien” wykazało, że 61 procent paryżan popiera nowe limity. Z kolei 71 procent uważa, że ograniczenie prędkości w Paryżu ​​poprawiłoby bezpieczeństwo najbardziej narażonych – dzieci i osób starszych. To nie oznacza jednak, że nie pojawiły się głosy krytyki.

Ograniczenie prędkości w Paryżu nie pomoże?

„Zmniejszenie dozwolonej prędkości z 50 do 30 km/h, podczas gdy średnia prędkość ruchu odnotowana w Paryżu wynosi 15 km/h, to kropla demagogii w oceanie ideologii” – pisze Pierre Liscia, radny regionu Île-de-France w dzienniku „Le Figaro”. Zwraca uwagę na to, że zanieczyszczenie powietrza można ograniczać m.in. odnawiając flotę pojazdów lub wprowadzając normy dla samochodów ciężarowych. Argumentuje również, że większość osób, które po Paryżu przemieszczają się samochodem, to mieszkańcy przedmieść. Mieszkańców samej stolicy to nie dotyczy, bo wielu z nich nawet nie posiada auta. „Mer Paryża może więc zintensyfikować swoją antysamochodową krucjatę bez obawy, że niezadowolenie kierowców znajdzie odzwierciedlenie w urnach wyborczych” – pisze Liscia.

Głosy krytyki płyną przede wszystkim od kierowców. Taksówkarze podnoszą, że w związku z ograniczeniem prędkości, w Paryżu wzrosną ceny za przejazd. Nawet o 15 proc.

David Belliard zaprzecza, że nowe przepisy są „antysamochodowe”. „To przede wszystkim środek bezpieczeństwa” – mówi.

Limity w całej Francji

Francuskie media podają, że podobne ograniczenia wprowadzono już w 200 miastach. Limity obowiązują m.in. w Montpellier i Grenoble.

W tym drugim mieście – a właściwie w całej metropolii – do 30 km/h trzeba zwalniać od 2016 roku. Jak podaje rządowa agencja Cerema, dzięki temu spadła liczba śmiertelnych wypadków, również tych z udziałem pieszych i rowerzystów. Miasto zwolniło, zmniejszyła się liczba pojazdów na ulicach, a coraz więcej przepytanych kierowców przyznaje, że przestrzega narzuconych limitów.

Zdjęcie: S.Borisov/Shutterstock

Autor

Katarzyna Kojzar

Pisze o klimacie, środowisku, a czasami – dla odmiany – o kulturze. Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego i Polskiej Szkoły Reportażu. Jej teksty ukazują się też m.in. w OKO.press i Wirtualnej Polsce.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.