Udostępnij

Pola Elizejskie się zazielenią. Władze Paryża zapowiadają przebudowę słynnej alei w „niezwykły ogród”

15.01.2021

Burmistrz Paryża, Anne Hidalgo ogłosiła, że miasto przebuduje słynne Pola Elizejskie (Avenue des Champs-Élysées). To aleja rozciągająca się między Placem Zgody a Placem Charles’a De Gaulle’a ze słynnym Łukiem Tryumfalnym. Ulica ma się znacząco zazielenić, ruch samochodowy zmniejszyć, a piesi i rowerzyści będą mieć więcej przestrzeni.

Przebudowa zostanie zrealizowana według projektu architekta Philippe’a Chiambaretty z firmy PCA-Stream. Według deklaracji burmistrz Hidalgo słynna Aleja Pól Elizejskich zmieni się w „niezwykły ogród”.

Inwestycja ma kosztować ok. 250 milionów euro i potrwać do 2030 roku. Głowna część ulicy ma być gotowa w 2024 roku. Plan zakłada ograniczenie o połowę miejsc parkingowych dla samochodów, powiększenie przestrzeni dostępnej dla pieszych i stworzenie rzędów drzew, które mają pozytywnie wpłynąć na jakość powietrza w okolicy.

Czytaj także: Wszystko pod nosem, czyli 15-minutowe miasto. Czy uratuje nas przed korkami?

Tak za kilka lat prezentować ma się słynna Avenue des Champs-Élysées, według najnowszej wizualizacji opublikowanej przez biuro architektoniczne PCA-Stream:

Aleja Pól Elizejskich to ważne miejsce w historii Paryża. Współcześnie jest ono jednak zdominowane przez turystów, którzy – jeszcze przed pandemią – stanowili około 3/4 spacerujących tam 100 tys. osób.

85 proc. z nich było obcokrajowcami.

Problemem są przy tym zanieczyszczenia powietrza pochodzące od średnio 3 tys. pojazdów, które w ciągu każdej godziny przejeżdżają słynną aleją.

Czytaj także: Turyści zalewają świat. Jest ich trzy razy więcej niż w 1995 roku

Dlatego Pola Elizejskie duszą się od spalin i nie są przyjaznym miejscem dla spacerowiczów. Architekt przebudowy, Philippe Chiambaretta, powiedział brytyjskiemu „Guardianowi”, że jego celem jest, by aleja znów stała się miejscem „pożądanym, ekologicznym i integrującym ludzi”.

_

Zdjęcie: PCA-Stream (materiały biura architektonicznego)

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.