Udostępnij

Paryż walczy z „najgorszym smogiem od 10 lat”. Według polskich standardów jakość powietrza jest umiarkowana

07.12.2016

Europejskie media donoszą, że stolicę Francji spowił potężny smog.

Airparif, agencja która mierzy w Paryżu poziomy zanieczyszczeń, poinformowała dziś, że miasto zmaga się z najgorszym i najdłużej trwającym epizodem smogowym od 10 lat.

Władze miasta sięgnęły po liczne środki mające na celu poprawienie sytuacji. Między innymi komunikacja publiczna w mieście jest już drugi dzień darmowa. Wprowadzono też liczne ograniczenia w ruchu samochodów. Dziś mogły po Paryżu jeździć jedynie te z nieparzystymi numerami widocznymi na tablicach rejestracyjnych. Wczoraj te z parzystymi. Za złamanie zakazu grozi 35 euro mandatu.

Oprócz nich można podróżować także hybrydami, autami elektrycznymi i wtedy, kiedy w samochodzie jest co najmniej trzech pasażerów.

Podkreślono, że zły stan powietrza to efekt emisji z samochodów oraz ogrzewania domów, które z powodu warunków meteorologicznych nie ulegają rozproszeniu i zbierają się nad miastem.

Anne Hidalgo, burmistrz Paryża, mówiła także, że widok spowitego w smogu miasta, to najlepszy dowód na to, że trzeba dokonać zmian i, między innymi, ograniczyć ruch samochodowy w centrum.

Brzmi poważnie? Brzmi. Zwłaszcza, kiedy czyta się zachodnią prasę, to łatwo się wystraszyć.

Ale porównajmy. Wszak nie od dziś wiadomo, że mamy inne płuca niż Francuzi.

Brytyjski Independent opisuje: „Od ponad tygodnia Airparif publikuje dane, z których wynika, że zanieczyszczenie powietrza pyłem PM10 przekracza poziom 80 mikrogramów na metr sześcienny.”

To, podkreśla gazeta, poziom, który wystarcza, by ogłosić alarm smogowy.

172panorama

80 mikrogramów średniodobowo. W Skale w weekend pyłomierz Polskiego Alarmu Smogowego, używany we wspólnej akcji z Radiem Kraków, pokazał prawie 1000. Fakt, że była to średnia godzinowa, ale ta dobowa przekroczyła 400 ug. Stacja na alei Krasińskiego w Krakowie, kiedy piszę ten tekst, a jest chwilę po 18, ostatnie wskazanie to 133 ug/m3. A w niedzielę, kiedy było całkiem nieźle, dobowa średnia wyniosła tam ponad 90.

info_008

Jednak nie tylko z Krakowem można porównywać.

Strona projektu World Air Quality stosuje tzw. air quality index, by ujednolicić wskazania i umożliwić porównania między systemami stosowanymi w różnych krajach.

AQI w ostatnim wskazaniu dla centrum Paryża wynosił tam 156.

W centrum Warszawy, na stacji komunikacyjnej, ostatnie wskazanie to 122. Ale dobowe maksima przekraczały 150.

W Legionowie 156, tyle ile w Paryżu.

Na Alei Krasińskiego w Krakowie 156.

W Katowicach na Kossutha 135.

W Lublinie 157.

W Radomiu 159*.

W Paryżu to „najgorszy epizod od 10 lat”.

W Polsce, według naszych standardów, mamy dziś dzień bez smogu.

* (System wyrzucał zależnie od miejsca dane z godzin od 15 do 17).

Fot. Damián Bakarcic/Flickr.

Autor

Tomasz Borejza

Dziennikarz naukowy. Członek European Federation For Science Journalism. Publikował w Tygodniku Przegląd, Przekroju, Onet.pl, Coolturze, a także w gazetach lokalnych i branżowych. Bloguje na Krowoderska.pl.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.