Udostępnij

Paryżanka zachorowała przez smog. Teraz pozywa za to Francję

08.06.2017

O Clotilde Nonnez, 56-letniej nauczycielce jogi z Paryża, we francuskich mediach słychać już nie pierwszy raz. W grudniu, po największych stężeniach pyłów w powietrzu, groziła Francji pozwem za skutki życia w zasmogowanym kraju. Teraz groźby przerodziły się w rzeczywistość. Pani Nonnez pozwała swój kraj za to, że przez lata nie potrafił poradzić sobie z problemem zanieczyszczenia powietrza.
-Dbam o swój styl życia, o jego higienę. A mimo tego smog ma zły wpływ na moje zdrowie – powiedziała francuskiemu dziennikowi „Le Monde”. Mieszka w Paryżu od 30 lat i od samego początku wykonuje bardzo aktywne zawody – zanim została joginką, tańczyła w znanej grupie Le Crazy Horse de Paris.
Sprowadziła się do stolicy w 1979 roku i, jak mówi, od razu pojawiły się ataki astmy, której nie miała wcześniej. Dodatkowo niedawno kardiolog zdiagnozował u niej zapalenie osierdzia.
Sytuacja pogarszała się za każdym razem, kiedy stężenie pyłów było wysokie. Momentem kulminacyjnym był grudzień ubiegłego roku, kiedy smog był znacznie większy niż powinien (ale, przy okazji podkreślmy, o wiele mniejszy o tego w Polsce. Można o tym przeczytać TUTAJ).
-W nocy nie mogłam oddychać, dostałam gorączki, a nagle poczułam silny ból w klatce. Naprawdę myślałam, że umieram – opowiadała wtedy „Le Parisien”.
To właśnie wtedy wpadła na pomysł oskarżenia Francji. Wczoraj złożyła pozew.
-Robimy to, bo uważamy, że nasze państwo jest odpowiedzialne za utratę zdrowia wielu ofiar smogu. Ich choroby, a nawet śmierć, to wynik zupełnego braku działań i bierności władz – mówił „Le Monde”  adwokat Clotilde Nonnez, François Lafforgue. Dodał, że rocznie we Francji przez zanieczyszczenia umiera 48 tys. osób.
Walkę paryżanki popiera stowarzyszenie Respire, działające na rzecz czystego powietrza we Francji. – Ta kobieta oskarża państwo, bo sama jest chora, ale też czuje nadrzędny obowiązek reprezentowania innych, którzy cierpią przez zanieczyszczenie powietrza – powiedział rzecznik organizacji, Sébastien Vray w rozmowie z France Info, po czym dodał: – To jest nasza Erin Brockovich.
 
zdjęcie: Wikipedia Commons
 
 

Autor

Katarzyna Kojzar

Pisze o klimacie, środowisku, a czasami – dla odmiany – o kulturze. Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego i Polskiej Szkoły Reportażu. Jej teksty ukazują się też m.in. w OKO.press i Wirtualnej Polsce.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.