Udostępnij

Paulina Kramarz: musimy działać kompleksowo, a nie malować na zielono kominy na Titanicu

13.06.2019

Na facebookowym profilu Pauliny Kramarz [obszerny wywiad z nią przeczytacie TUTAJ] pojawił się bardzo ciekawy wpis, który za jej zgodą przedrukowują dla was. Jedną z inspiracji do jego zamieszczenia było najpewniej to, że krakowscy radni – wzorem Warszawy i wytyczając wzór dla innych samorządów – postanowili walczyć ze smogiem z pomocą zielonego betonu. Sam wpis nie jest jednak tylko o tym, a o sprawach ważniejszych i o wiekszych problemach.

Oto on:
Urzędnicy_czki i politycy_czki w naszym kraju tkwią mentalnie w XXw i uważają, że wszelkie problemy można rozwiązać technologiami.

Smog – beton antysmogowy.

Rewitalizacja terenu – beton na różne sposoby.

Problemy komunikacyjne – autostrady, również przez miasto, tak, żeby było jeszcze więcej smogu.

Problemy z wodą (susze i powodzie) – betonowa regulacja rzek i betonowe zbiorniki.

To tylko mały wycinek. 🙁 Bo co powiedzieć np. na planowanie kopalń (Poleski Park Narodowy), autostrad (przez Mazury i Biebrzę) koło/przez mokradła, tak kluczowe dla gospodarki wodnej i wychwytywania CO2. Albo wycinka i robienie odwadniających dróg zrywkowych w rzekotwórczej Puszczy Karpackiej.

Kompletnie do nich nie dociera, jak ważna jest przyroda, zieleń w dobie kryzysu klimatyczno-ekologicznego, że musimy adaptować nasze miasta, miasteczka, wsie, całą Polskę do coraz bardziej widocznych zmian.

I działać kompleksowo, a nie malować na zielono kominy na Titanicu, np. kupując oczyszczacze powietrza, czy też jeden beton zastępując drugim.

Obudźcie się – większość z Was ma dzieci, wnuki. Niektórzy_re są na tyle młodzi, że na własnej skórze poczują to, do czego sami_e się przyczynili.

I zacznijcie proszę słuchać nauki, chociaż jej.

***

Powyższy tekst jest wpisem z facebookowego profilu dr hab. Pauliny Kramarz, profesor UJ, który przedrukowujemy za jej zgodą. Można na nim znaleźć zdecydowanie więcej ciekawych spostrzeżeń.

Fot. Olleg/Shutterstock.

Autor

SmogLab

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.